ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖИО У МАНАСТИРУ ОЗРЕН

Традиционално, већ деценијама, православни Срби се окупљају око једне од највећих српских светиња, Манастира светог Николаја на Озрену, Светој Гори Немањића.

Тако је и ове године, иако у измењеним околностим због пандемија корона вируса, одржан црквено-народни сабор код манастира, под духовним омофором Епископа Фотија, предвођен игуманом, архимандритом Гаврилом (Стевановићем), а све у спомен на Успење Пресвете Богородице.

Дан уочи празника Успења Пресвете Богородице служена је света Литургија у пријеподневним часовима, потом празнично бденије са петохљебницом у послијеподневним часовима, и напослетку Акатист Мајци Божијој у 21 час.

Повезана вијест: МАНАСТИР ОЗРЕН: ПРАЗНИЧНО БДЕНИЈЕ УОЧИ ЦРКВЕНО-НАРОДНОГ САБОРА

На празник Успења у 5 часова ујутру свету Литургију су служили новорукоположени свештеници, јереји, Радомир Петковић и  Дејан Кнежевић који су у манастиру на пракси.

Долазак великог броја свештених лица, теолога и богослова на Озрен показао је и ове године братску љубав између клира наше Зворничко-тузланске епархије.

Ове године, као и претходних, Светониколајевска обитељ је била благословена богослужењем и  благодарењем нашег Епископа, Његовог Преосвештенства г.  Фотија на светој архијерејској Литургији у 9 часова.

Сабрали смо се данас, овде у манастиру Озрен, великој немањићкој светињи, да прославимо име Божије и велики празник – Успење Пресвете Богородице.

Велики је благослов бити данас у манастиру Озрен, на дан када се одржава један од највећи црквено-народних сабора. И поред ове несретне пандемије, наш народ својом љубављу према овим светињама превазилази све препреке, долази својим светињама и живи црквеним животом. Велика је утеха да данас видимо велики број људи овде, који су дошли, рекао бих, само из литургијских разлога. Оно што је било спољашње, то се смањило, али оно што је било духовно и црквено то се појачало. То је нада да ће и убудуће бити тако и да ће наши људи моћи да разазнају шта је суштина наше вере, и због чега се ми окупљамо на црквено-народним саборима, рекао је Епископ Фотије у својој бесједи.

Кум славе ове године је г. Зоран Драгић, родом са Пањика, а тренутно настањен у Дворовима код Бијељине, који је ломио славски колач са Епископом Фотијем, док се за следећу годину јавио Слободан Илић, са супругом Милком из Петрова.

Светој архијерејској Литургији присуствовали су и бригадир Радован Јовић, комадант 6. пјешадијске бригаде ОС БиХ при касарни Козара у Бања Луци, Предраг Ђурић, помоћник министра одбране за обавјештајно – сигурносне послове, родом из Бољанића као и начелник Општине Петрово, Озрен Петковић.

Након Литургије припремљена је трпеза љубави за званице и присутни народ, док је традиционално славље, пропраћено великим народним весељем и играњем кола око цркве, ове године изостало због епидемиолошке ситуације.

ВЕЛИКА ГОСПОЈИНА УСПЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ЦРКВЕНО-НАРОДНИ САБОР МАНАСТИР ОЗРЕН ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА