НАЈВИШЕ ЕПАРХИЈСКО ОДЛИКОВАЊЕ ПРОТИ НЕБОЈШИ ДРАШКИЋУ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије одликовао је данас у Брчком протојереја-ставрофора Небојшу Драшкића Орденом Светог краља Драгутина – Преподобног Теоктиста за допринос у раду Архијерејског намјесништва брчанског током протеклих десет година.

Фото: Дејан Ђурковић (artphoto.brcko)
У шесту недјељу по Духовима, а на празник преподобног Сисоја Великог, Његово Преосвештенсво Епископ зворничко-тузлански г. Фотије, служио је Свету архијерејску Литургију у храму Успења Пресвете Богородице у брчанском насељу Српска Варош.

Око Свете Трпезе Епископу су саслуживали протојереји-ставрофори: Драган Ћирковић; архијерески намјесник брчански, Небојша Драшкић; старјешина храма, Предраг Ћирковић и Александар Рељић; сабраћа из храма, те јереј Драган Поповић и протођакони Славољуб Милошевић и Жељко Секулић.

У својој бесједи Владика Фотије честитао је вијерном народу велики празник, говорећи о подвигу преподобног Сисоја и његовим дјелима, напомињући да свако добро дјело Бог награђује.

Овај дан и ово евхаристијско сабрање био је и повод да Владика Фотије награди и одликује, највишим епархијским одликовањем, орденом краља Драгутина - преподобног Теоктиста -  достојног протојереја-ставрофора Небојшу Драшкића, за његов плодан рад на њиви Господњој.

Владика Фотије истако је да су дјела и рад проте Небојше видљиви и велики, те их треба наградити, а да ће прота даље наставити да сије сјеме Господње на новој парохијској дужности при Саборном храму у Бијељини.

Епископ Фотије појаснио је да није уобичајено да свештеници добијају овај орден, већ епархијско ордење добијају људи који помогну градњу неког манастира или цркве, велики добротвори, ктитори, придружници, али да је код оца Небојше другачији случај.

- Овом приликом смо одликовали оца Небојшу за заслуге које је имао у Брчком у Саборном храму, за његов труд, рад и духовно уздизање нашег народа у овој парохији - рекао је владика Фотије новинарима.

Одликовани прота Небојша је у свој десетогодишњој служби при Црквеној општини Брчко успио да: оснује Хор Свети Стефан Дечански и Иконописну школу Небеска Царица, купи зграду у намјени да постане Православни школски центар, такође, обновио је духовно-спортску манифестацију Богојављенско пливање за Часни Крст, унаприједио рад Кола српских сестара Мајка Јевросима у Брчком и рад Српског просвјетно-културног друштва Просвјета - Брчко, те подигне у порти храма Културно-административни центар Патријарх српски Павле.

У свом обраћању, прота Небојша Драшкић, захвалио се Епископу Фотију, на овом високом одликовању, а ријечи захвалности упутио је братсву храма и свим парохијанима, додајући да је у Брчко дошао прије десет година, и да је све идеје успио да реализује уз помоћ вијерног народа, са којим је живио и радио да би унаприједио живот Црквене општине у Брчком и живот српске заједнице на простору Брчко дистрикта.

Са једне стране сам тужан јер одлазим, али са друге стране сам радостан јер смо много постигли као заједница у протеклих десет година, како у материјалном тако и у духовном погледу. Останите непоколебљиви у вјери и молитви, непоколебљиви на путу вашег спасења, рекао је прота Небојша великом број парохијана који су дошли да се опросте са својим свештеником и да му пожеле много успјеха у даљној свештеничкој служби.

Фото: Дејан Ђурковић (artphoto.brcko)

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА ОРДЕН ПРЕПОДОБНИ СИСОЈЕ ВЕЛИКИ БРЧКО ХОР ШКОЛА ИКОНОПИСА