ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: НИШТА НЕ БИВА, НИ РАДОСТ НИ ВАСКРСЕЊЕ, БЕЗ КРСТА

Парастосом обиљежен Дан илијашке бригаде

Славна Илијашка бригада Војске Републике српске бранила је зону одговорности од 150 километара и учествовала на свим ратиштима у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату.

Формирана је у мају 1992. године, а током ратних дејстава поднијела је огромне жртве за стварање и одбрану Републике Српске. У њеном саставу борило се 6.350 бораца, док је у темеље Српске свој живот уградило њих 539.

Испред спомен-обиљежја у порти Манастира Свете Петке у Бијељини, гдје су уклесана имена више од 1000 погинулих српских бораца и цивила из Илијаша, положени су вијенци и прислужене свијеће. Помен је служио Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије.

''Ништа не бива, ни радост ни васкрсење, без крста. Ми се непрестано сећамо наших бораца и цивила пострадалих за крст часни и веру православну у последњем Одбрамбено-отаџбинском рату. Верујемо да су они својом жртвом заслужили да их Господ прими у Царство небеско, а ми никада да их не заборавимо у својим молитвама'', рекао је Епископ Фотије.

Обиљежавање Дана бригаде, истакнуто је јуче у Бијељини, прилика је да се млађе генерације, које су имале срећу да не виде страхоте кроз које су прошли борци и цивили у току рата подсјете са колико емоције и храбрости су се ти људи борили за стварање и одбрану Републике Српксе.

Неколико хиљада бораца бригаде која је данас синоним за Илијаш рањено је у ратним сукобима, док је 539 бораца у темеље Републике Српске уградило своје животе, али и много више од тога.

“Дали су и више од живота. Дали су дјетињство своје дјеце, дали су најљепше дане живота својих супруга, старе дане, лијепе дане, за живот својих родитеља. Дали су много више од свог живота – дали су доста и од живота других својом смрћу за слободу српског народа”, рекао је медијима Миленко Зупур, предсједник удружења “Пријатељи Илијаша”.

Обиљежавање Дана бригада својеврстан је час историје за све генерације, а прије свега за нека нова покољења, која треба да знају колику су жртву зарад њихове слободе поднијели њихови преци, њихови очеви и дједови.

Тај час историје требао би да буде преточен у монографију која ће бити свједок херојства народа Илијаша и њиховог доприноса у одбрани слободе.

Илијашани су данас расути широм Српске, Србије и свијета, али Дан бригаде традиционално се обиљежава у Бијељини сваке године. Одлука о изградњи спомен-обиљежја у Бијељини проистекла је из чињенице да се највећи број Илијашана након Дејтонског споразума за БиХ, настанио у Бијељини и у сусједним општинама - Зворнику, Брчком, Милићима и Братунцу.

Илијашка бригада формирана је 20. маја 1992. године наредбом Главног штаба Војске Републике Српске, а угашена је 30. марта 1996. године након исељавања народа Илијаша.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА МАНАСТИР СВЕТЕ ПЕТКЕ ПЕТ ЈЕЗЕРА ИЛИЈАШ ПАРАСТОС ПОМЕН