БИЈЕЉИНА: МАНАСТИР СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ - ХАРМОНИЈА ВЈЕРЕ И ЉЕПОТЕ У СРЦУ ГРАДА

Манастир у срцу града један је од његових симбола. Ту се налазе и Владичански двор, Епархијски културни центар, као и Епархијска библиотека - прва црквена библиотека у Републици Српској која је отворена за јавност, са благом од 30.000 наслова

Приредила: Љерка БЈЕЛИЦА

БИЈЕЉИНА /СРНА/ - Манастир Светог Василија Острошког у центру Бијељине сродио се са брзорастућим градом који има више од 100.000 становника и постао нововјековна српска хармонија вјере, културе, архитектонске љепоте и умјетности створене трудом најбољих неимара овога краја.

У манастирском комплексу налази се Владичански двор - сједиште Епископа зворничко-тузланског Фотија, владике који је неуморни духовник, учитељ добра међу народом, али и пјесник чија је поезија објављена у збирци "Песма Осмом дану".

Епархијска библиотека у манастиру прва је црквена библиотека у Републици Српској која је отворена за јавност, са благом од 30.000 наслова, међу којима су бројне старе, ријетке и неке рукописне књиге, од којих најстарија датира из 14. вијека, а сва ова вриједна грађа је каталогизована и дигитализована према свјетским стандардима у библиотекарству.

Зграда Епархијског културног центра, испред које се налази фонтана са седам метара високом скулптуром чудотворца којем је манастир посвећен, мјесто је свакодневног сретања и окупљања суграђана свих генерација у којој се одржавају бројна предавања на вјерске и свјетовне теме, књижевне вечери, концерти, хуманитарне приредбе и прославе важних датума за Србе.

У средишту манастира, који је освећен 2001. године, налази се храм чију је унутрашњост живописао Драган Марунић из Београда, а у храму се испред олтара налазе покров са моштију Светог Василија Острошког, мошти Светих Кијевопечерских отаца и дио моштију Светог Сисоја Великог.

Посебну вриједност манастирске цркве представља копија чудотворне иконе Пресвете Богородице Тројеручице која је дар манастира Хиландар.

Цијелим комплексом на 3.500 метара квадратних доминира звоник са часовником чија је висина 37 метара, који је постао један од оријентира у семберској равници.

МОНАХИЊЕ У МАНАСТИРУ БАВЕ СЕ ИКОНОПИСОМ И ПРЕВОЂЕЊЕМ

Сабрат манастира протосинђел Данило рекао је Срни да се монахиње у овом женском општежитељном манастиру баве иконописом и превођењем, као и разним монашким рукодељама.

"Преко богослужења продужују заједницу са Богом у својим келијама, гдје удаљујући се од брига, у тишини, у изучавању Светог писма, у непрестаној молитви и очишћењу, оне постају, колико је то достижно, сапојци анђела, појући са њима у срцу", каже отац Данило, наводећи да тако о монашком животу учи архимандрит Емилијан Светогорац.

Према ријечима оца Данила, манастир је свештена заједница у којој човјек непрестано треба да буде спреман да се супротставља гријеху и да служи Богу.

"То је свештена обитељ у којој човјек кроз подвиг међусобне љубави и молитве може да усходи ка савршеној љубави према свим људима и молитви за цијели свијет", закључује он.

Несвакидашњом љепотом плијени и порта манастира Светог Василија Острошког која је у свако годишње доба, нарочито о празницима, изузетно уређена, са мноштвом медитеранског биља, што ово мјесто чини помало нестварним.

МАНАСТИР СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ ВАСИЛИЈЕ ОСТРОШКИ