ПРОСЛАВА СВЕТОГ САВЕ У МОДРИЧИ

Фото: Милорад Лазендић (СРНА)
Празник Светога оца нашег Саве, Првог Архиепископа српског, свечано је прослављен у Модричи.

У недјељу 26. јануара у навечерје празника одржана је 28. Светосавска академија у Плавој сали Српског културног центра, којој се сваке године радује велики број грађана Модриче.

Уз присуство и молитвено учешће свештеника са модричке општине и великог броја грађана најприје обављено освећење славских дарова.

Свечану бесједу о Светом Сави изговорио је ђакон и вјероучитељ Мирослав Драшко након чега је услиједио диван културно-умјетнички програм.

Ђакон Александар Стевановић, подсјетио је присутне на акцију Светосавске омладинске заједнице Модрича, гдје се скупља ужина за ђаке, чије су породице лошијег имовног стања. Уједно је захвалио испред СОЗ-а Модрича, свима који су дио ове хумане акције и позвао све, да се придруже.

На сам празник Светог Саве служена је Литургија у свим храмовима у Модричи. На крају сабрања одржане су рецитације у славу и част првог српског просветитеља и учитеља а сва дјеца су добила и пригодне светосавске пакетиће.

Након Литургије у Културно-спортском центру Модрича, одржана је  Светосавка академија за све ученике и просветне раднике из модричких школа. Овогодишњи домаћин и организатор академије је Средњошколски центар „Јован Цвијић“.

Поред свештеника и представника власти, овогодишњој свечаности су, на нашу радост, присуствовали и представници Исламске заједнице у Модричи, уважена господа: Осман еф. Мулахусејновић, помоћник главног имама и Аднан еф. Кавазовић, предсједник меџилиса Исламске заједнице у Модричи.

Најприје је обављен славски обред а затим је услиједила академија коју су извели чланови драмско-рецитаторске секције, православни школски хор Средњошколског центра „Јован Цвијић“ у Модричи и два културно-умјетничка друштва.

По завршетку академије услиједио је свечани славски ручак у Светосавском дому за госте и просветне раднике модричких школа.

ђакон Александар Стевановић