ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: МОЛИМО СЕ ЗА НАШ НАРОД И СРПСКУ ЦРКВУ У ЦРНОЈ ГОРИ

Фото: Зоран Лукић
У прву недељу после Рођења Христовог - Божића празнује се спомен светих и праведних Богоотаца, то јест најближих сродника Господа Христа по телу. И то: спомен светог и праведног Јосифа Заручника, светог Цара и Пророка Давида и светог Јакова Брата Господња.

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог Илије у Јањи.

Његовом Преосвештенству саслуживали су протојереј-ставрофор Драган Пејчић, протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински, протођакон Богдан Стјепановић и ђакон Миленко Крајишник.

На литургијском сабрању присуствовао је велики број вјерника из свих јањских парохија. Многи вјерни су приступили Светој Чаши и причестили се Тијелом и Крвљу Господњом.

''Веома је значајно да се, поред поста, исповедамо код свог свештеника. И то, најбоље дан или два пред Литургију да дођемо на вечерње богослужење после кога би се исповедили. Да се исповедимо да не би понели своје грехе на Суд Божији, него да се покајемо за њих. То је духовни живот. Када схватимо да треба да се боримо за вечни живот и да све оно што нам је препрека у духовном животу, и што нам стоји на путу ка Царству Небеском, да се тога ослободимо.

Трудимо се да читамо Свето Писмо и богословску литературу. Кажу свети оци да је Господ увек и свуда са нама, али да је посебно присутан када читамо свето Јеванђеље – тад је сам Христос са нама.

Размишљајући о мучеништву свете Анисије, коју данас прослављамо, имајмо на уму да таква времена могу доћи поново. Видите како је данас у Црној Гори. Држава је одлучила да одузме имовину Српској Православној Цркви преко небивалог закона који не постоји нигде у Европи или цивилизованом свету, на који се црногорски законодавци угледају и позивају, али ето има у нашој несрећној и отуђеној црногорској власти. Сад је на нама да се молимо за народ и српску Цркву у Црној Гори да издрже страдања'' – истакао је Епископ Фотије у својој бесједи.

Послије Свете Литургије, и богонадахнуте бесједе, Епископ Фотије, за сав труд и раду парохијске заједнице у Јањи, одликовао је пароха јањског јереја Дражена Шљокића звањем протонамјесника.

Након богослужбеног дијела, услиједила је трпеза љубави за све присутне вјернике, а протојереј Александар Тешић, архијерејски намјесник угљевичко-јањски и парох јањски захвалио је Његовом Преосвештенству на духовним поукама и канонској посјети.

МИР БОЖИЈИ, ХРИСТОС СЕ РОДИ !

НЕДЕЉА БОГООТАЦА ЈАЊА ЧИН