ПЈЕСНИЧКО ВЕЧЕ У БРОДУ

У Броду је у Светосавском дому 10. 12. послије вечерње службе одржана културна манифестација “Вихорово стиховање” коју су организовали Црквена општина Брод и Српски књижевни клуб "Вихор" на којој су учествовали пјесници из Брода, Дервенте, Добоја и Прњавора.

Присутне је испред братства поздравио старјешина Храма Покрова Пресвете Богородице Жељко Теофиловић изразивши задовољство што је Црквена општина Брод била дио синоћњег програма и организације овог скупа у просторијама Светосавског дома. “Ово је враћање културе у оквире цркве и манастира како је то некада и било, јер су то чувари традиције и писмености српског народа. Још веће задовољство је што одржавамо књижевно вече у Светосавском дому, који је освештан на празник Покрова Пресвете Богородице, када је слава храма”, рекао је Теофиловић.

Затим је предсједник Српског књижевног клуба “Вихор” из Дервенте Ненад Симић истакао да се манифестација одржава у години када Српска православна црква слави јубилеј 800 година аутокефалности.

“Дружење је одржано у предивном објекту Светосавског дома који треба да буде понос ове локалне заједнице и још много шире. Шаљемо и поруку да је потребно очувати српски језик и писмо”, рекао је Симић.

У програму су учествовали пјесници из Брода - протојереј-ставрофор Мирослав Живковић и Јово Димић. Српски књижевни клуб „Вихор“ из Дервенте представљали су Савко Пећић, Ненад Симић, Славко Покрајац и Милорад Мишо Ђурђевић. Књижевни клуб „Јован Дучић“ из Добоја представљали су Жељка Игњатић, Гордана Илић, Рада Јањушић и  Биљана Добриловић. Књижевни клуб „Таласи“ из Прњавора представљали су  Недељко Ковачевић и Горан Вуковић. Наступио је и најмлађи састав Културно-умјетничког друштва “Душко Трифуновић” Брода.

Извор: Посавске новости

КУЛТУРА КЊИГА БРОД