Крстовдан: Света архијерејска литургија у Бијељини

У четвртак, 18. јануара 2017. године, када наша света Црква прославља свете Теопемта и Теону – КРСТОВДАН, у присуству великог броја вјерника у храму светог Георгија у Бијељини, свету Архијерејску литургију служио је Епископ зворничко-тузлански г. Фотије.

Његовом Преосвештенству саслуживали су : протојереј-ставрофор Зоран Петровић, те бијељински пензионисани пароси протојереји-ставрофори: Цвико Мојић, Цвико Ђукић, Јово Јовић, као и протођакон Славољуб Милошевић.

Епископ Фотије је у својој бесједи поручио: Данас смо извршили велико освећење воде – крстовданско, иако су Богојављење и Крстовдан један празник, празник Богојављења. Празник Крстовдан се везује за Богојављење и крштење Исуса Христа, као и за дан посвећен Светом Јовану Крститељу, који Га је крстио у ријеци Јордану.

На крају литургије, Епископ је служио и велико водоосвећење. Након водоосвећења свештеници су благосиљали и домове својих парохијана.

Српска Православна Црква слави Крстовдан, такође и као успомену на прве хришћане који су примили вјеру на самом почетку хришћанске проповједи.

У календару Крстовдан 18. јануара није обиљежен црвеним словом, за разлику од Крстовдана који славимо 27. септембра као успомену на проналажење Часног Крста на коме је Господ разапет.

КРСТОВДАН БОГОЈАВЉЕЊЕ БОГОЈАВЉЕЊЕ БИЈЕЉИНА