ЕПИСКОП ФОТИЈЕ СЛУЖИО ВЕЧЕРЊЕ У МАНАСТИРУ СВЕТЕ ПЕТКЕ У БИЈЕЉИНИ

У навечерје празника Свете преподобне Петке Параскеве у манастиру посвећеном овој светитељки на Пет језера у Бијељини, служено је празнично вечерње богослужење са петохљебницом.

Вечерњим богослужењем началствовао је Првопастир Епархије зворничко тузланске Господин Фотије уз саслужење умировљених свештеника, протојерејâ-ставрофорâ Стеве Милошевића и Цвике Мојића, као и протођакона Славољуба Милошевића. Богослужењу је присуствовао и умировљени Епископ зворничко-тузлански господин Василије, као и сестринство манастира предвођено својом високопреподобном игуманијом Стефанидом. За пјевницом су појали оци из бијељинског намјесништва.

Напајајући све присутне јеванђелским ријечима, Преосвећени Владика Фотије је истакао значај Свете Петке и њеног подвига како за српски народ тако и за цијелу Цркву Христову, јер света Параскева сачувавши душу своју од гријеха и оскврњења, заиста начини себе црквом Бога Живога.

''Велика је утеха, драга браћо и сестре, када знамо да сваку муку, невољу и распеће које имамо можемо да изнесемо пред Бога и Пресвете Богородицу и данас празновану Свету мати Параскеву и да очекујемо од њих утеху и помоћ, да очекујемо од њих да понесу са нама крст који носимо и као појединци и као народ српски, православни. Ми смо народ распет од Косова до данас.

Зато је потребно, браћо и сестре да будемо честити. Потребно је да будемо са својим светитељима. Потребно је да живимо са својим светињама и онда ће благослов Божији бити са нама. Каже један велики светитељ нашег времена, старац Пајсије са Свете Горе: Да бих постао близак неком светитељу, пријатељ његов, морам слично да живим као он што живи, да се уподобим светом животу.'' – поучио је вјерни народ Епископ Фотије.

СВЕТА ПЕТКА ПАРАСКЕВА ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР СВЕТЕ ПЕТКЕ БИЈЕЉИНА