СЛАВА ХОРА ''СВЕТИ РОМАН МЕЛОД''

У понедељак, 13.10. текуће године, византијски хор ''Свети Ромен Мелод'', који дјелује при Саборном храму Успенија Пресвете Богородице у Брчком, прославио је своју Крсну славу, великог и дивног светитеља Божијег, Светог Романа Слаткопојца.

Вечерње богослужење и ломљење славског колача обавило је братство Саборног храма са члановима хора и у присуству благовјерног народа парохија брчанских.

У име братства храма, честитку хору упутио је протојереј-ставрофор Предраг Ћирковић пожељевши члановима хора да још дуго година својим појањем уљепшавају богослужења и чувају традицију Српског византијског појања.

Након вечерњег богослужења услиједила је славска трпеза љубави у сали светосавског дома.

Византијски хор ''Свети Ромен Мелод'' основан је 2018.год, благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског г. Фотија.

Хор његује српско-византијски мелос духовног појања како се пјевало у вријеме Светог Саве и часних Немањића па све до краја 19. вијека када примат узима полифоно појање. Разлог за ово је сигурно, петовјековно ропство српског народа под Турцима и губљење знања о традиоционалном српском духовном појању.

Циљ и благослов овог хора је да отргне од заборава вишевјековно традиционално српско-византијско појање, да га сачува и приближи нашим вјерницима.

Иначе, српско-византијско појање његује се и чува у неколико наших манастира као што су манастири: Хиландар, Дечани, Ковиљ, Жича и други.

ХОР ХОР СВЕТИ РОМАН МЕЛОД БРЧКО КРСНА СЛАВА