СВЕТОПАНТЕЛЕЈМОНСКИ САБОР У ГАРЕВЦУ КОД МОДРИЧЕ

Дана, 9. августа/27. јула 2019. године, када наша Православна Црква прославља успомену на Светог великомученика Пантелејмона, у храму Свете Петке Параскеве у Гаревцу у 9:00 сати служена је Света Литургија.

Преко двадесет година парохијани гаревачки свечано прослављају Св. великомуч. Пантелејмона. Још од времена турске окупације на балканским просторима срушен је манастир Св. великомученика Пантелејмона у Гостовићу код Завидовића, а велики број вјерника је родом из тог краја.

Тај народ је у овом последњем, србима наметнутом, Отаџбинском рату протјеран са својих вјековних огњишта, али спомен Св. великомуч. Пантелејмона нису заборавили.

Први привремени богослужбени простор на парохији гаревачкој био је посвећен Св. Пантелејмону. После је саграђена Црква Св. Петке Параскеве, али вјерници који су дошли са разних страна Републике Српске и Босне и Херцеговине и даље долази у храм и молитвено прославља Св. великомуч.Пантелејмона.

Свету Литургију је служио протонамјесник Недељко Горановић уз саслужење ђакона Бојана Бановића.

Након Св. Литургије отац Недељко Горановић се обратио вјерном народу са веома лијепом и надахнутом бесједом у којој је говорио о животу и раду Св. великомуч. Пантелејмона. Након бесједе услиједио је обход око светог храма, ломљење славског колача и послужење за све присутне које су кумови припремили.

Кума данашње славе била је попадија Радојка Горановић са својим мужем Николом и кћеркама Милицом, Магдаленом и Маријом. Попадија Рада кумство је предала Слађани Чупељић и њеној породици.

Истог дана, увече, настављено је молитвено саборовање у храму Свете Петке Параскеве служењем вечерње службе. Вечерњом службом началствовао је протојереј-ставрофор Војко Стевановић, свештеник скугрићки, уз саслужење протонамјесника Дарка Вукомановића, свештеника из Винске, јереја Николаја Тодоровића, свештеника из Крушковог Поља и браће свештеника Николе и Недељка Горановића, свештеника из Гаревца.

После вечерње службе прочитана је молитва Светом великомученику Пантелејмону, а после молитве отац Недељко одржао је бесједу и у наставку захвалио се браћи свештеницима који су дошли да увеличају данашњи празник заједно са вјерним народом без којих се ништа не дешава.

Вјерници су се задржали код храма уз изворну музику и пјесму коју су организовали чланови Светосавске омладинске заједнице Гаревац-Ново насеље, а за свештенослужитеље уприличено је послужење.

протонамјесник Никола Горановић