МАНАСТИР У РОЖЊУ ОБИЉЕЖИО ХРАМОВНУ СЛАВУ

Манастир у Рожњу, селу у федералној општини Сапна, данас је у присуству вјерника обиљежио крсну славу Светог пророка Јеремију, која се прославља 14 маја.

Манастирска слава обиљежена је светом Литургијом, опходом око храма,  ломљењем славског колача и парастосом за 17 српских бораца из овог мајевичког села који су погинули у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Протојереј-ставрофор Неђо Зарић поручио је вјерницима у бесједи да градњом храма уграђују себе, своју љубав према несебичној творевини и захвалио се свима који су помогли овај храм.

Манастирска црква у Рожњу, задужбина краља Драгутина, разорена је доласком Османлија на просторе БиХ, а за вријеме археолошких истраживања 1981. године у поду порушене цркве пронађена је гробница са посмртним остацима тројице монаха из непознатог периоду и те мошти су и данас изложене у храму.

Обнова храма почела је 2008. године трудом и залагањем свештеникâ Зорана Р. Илића и Зорана С. Илића.

Протојереј-ставрофор Зоран С. Илић, који служи у Бољанићу код Добоја,  рекао је да се након обнове храма једанаести пут прославља крсна слава и  напоменуо да је обнова манастира кренула 2008. године, и да се ради сегмент по сегмент.

„У храму се налазе три скелета кости од монаха, а испред храма се налази гробница са 108 посмртних остатака мјештана који су убијени уочи Никољдана у Другом свјетском рату. Испред храма се налази спомен чесма 17 погинулих бораца Војске Републике Српске, у току је градња манастирског конака “, рекао је Илић.

Начелник општине Лопаре Радо Савић, који је и предсједник грађевинског одбора за изградњу манастира рекао је да је  важно да се  храм обнови у потпуности  да би обновом храма мјештани, који су се ратом иселили,  били мотивисани да се враћају на своја огњишта.

„Обнова храма би требало да представља и обнову живота у селу да људи имају гдје да дођу, а управо је данашњи долазак мјештана који су живјели прије избијања ратних сукоба доказ да су храмови зборишта српског народа“, рекао је Савић новинарима.

Он је најавио да ће  завршетком  манастирског комплекса Храм у Рожњу бити духовни центар овог дијела Мајевице.

Текст и фото: Младен Василић (Општина Угљевик)

МАНАСТИР РОЖАЊ СВЕТИ ПРОРОК ЈЕРЕМИЈА ХРАМОВНА СЛАВА НАЧЕЛНИК РАДО САВИЋ ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ ЛОПАРЕ