САРАДЊА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ И РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ НА ОЧУВАЊУ И ПРЕЗЕНТАЦИЈИ ФОНДА МУЗЕЈА ЕПАРХИЈЕ ЗВОРНИЧКО-ТУЗЛАНСКЕ

Епископ зворничко-тузлански господин Фотије имао је част да прими у радну посјету господина Владана Вукосављевића министра културе и информисања у Влади Републике Србије, господина Драгана Давидовића директора Секретаријата за вјере у Влади Републике Српске, представнике Канцеларије за вјере у Влади Републике Србије и представнике Покрајинског завода за заштиту споменика културе из Новог Сада.

Повод за састанак био је договор о предстојећој заједничкој сарадњи на пољу рестаурације, заштите и презентовања фонда духовне и културно-историјске баштине коју Епархија посједује. Приликом обиласка музејског простора, епархијске библиотеке и архива, Епископ Фотије упознао је цијењене госте са обимом и значајем баштине која ће бити дио будуће поставке Музеја Епархије зворничко-тузланске. Овај фонд подјељен је у неколико цјелина: рукописи и инкунабуле XV-XIX вијека, иконе српских, грчких, руских и других иконописаца XVI-XX вијека, портрети митрополита зворничко-тузланских XIX-XX вијека, црквени мобилијар и текстил XVII-XIX вијека, архивски документи и матичне књиге XVIII-XX вијека.

Након посјете културно-музејском центру у Бијељини, Епископ са гостима посјетио је и манастир Тавну, гдје је госте дочекала и угостила игуманија Марта са сестринством, а духовник манастира, архимандрит Лазар, предочио је гостима историјат ове древне светиње.

Радни дио састанка одржан је у Етно селу Станишићи у Бијељини. Договорено је да цјелокупан пројекат буде спроведен у неколико етапа и то: превентивна заштита, рестаурација и конзервација и презентовање фонда. Радови ће бити спроведени у оквиру активности на обиљежавању јубилеја Осам вијекова аутокефалије Српске Православне Цркве и на темељу Повеље о српском културном простору која је потписана између Влада Србије и Републике Српске. Договорени су први кораци на превентивној заштити, а они ће бити спроведени већ у наредних неколико мјесеци текуће године.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИЈЕМИ МУЗЕЈ ОБНОВА ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ МИНИСТАР ВЛАДАН ВУКОСАВЉЕВИЋ ЗАВОД СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА ВЈЕРЕ ДРАГАН ДАВИДОВИЋ МУЗЕЈ ЕПАРХИЈЕ ЗВОРНИЧКО ТУЗЛАНСКЕ