Прва православна гимназија у БиХ

У сриједу дана 13. децембра 2017. године , у сали светосавско-парохијског дома у Српској Вароши у Брчком, одржан је састанак Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија са српским представницима власти у Брчко дистрикту на челу са градоначелником Господином Синишом Милићем, те представници просветих и других институција Брчко дистрикта.

На састанку се говорило о двије теме:  прва тема је била оснивање Правослане гимназије у Брчком, а друга тема је била представљање пројекта унутрашњег уређења Културно- админисративног центра српске православне црквене општине Брчко. Састанак је  отворио протојереј-ставрофор Небојша Драшкић старешина  саборног храма Успења Пресвете Богородице у Брчком. Он је све присутне упознао о поменутим пројектима и о фазама у којима се они налазе.

Највише пажње се посветило оснивању Православне гимназије у Брчком. Преосвећени Владика говорећи о значају овог пројекта за српску православну цркву, дао је прилику свим присутним да изнесу своја мишљења о теми. После бројних дискусија једногласно су донесене  следеће одлуке:

1.     Да се крене у коначну реализацију оснивања Православне гимназије у Брчком.

2.     Оснивању се мора приступити темељно, а рок за оснивање је септембар 2018. година, а    најкасније 2019. година.

3.     Гиманазија ће носити име „ Свети Сава“

4.     Даје се повјерење Високопречасном протојереју-ставрофору Небојши Драшкићу да у наредном периоду предложи одбор који ће спровести процедуру оснивања Парвославне гимназије у Брчком.

У наставку је представљен пројекат Културно- административног центра који се гради при саборном храму Успења Пресвете Богородице у Српској Вароши у Брчком. Епископ је такође овом приликом посјетио атеље и упознао се са радом школе црквених умјетности „ Небеска Царица“ која постоји и ради у оквиру српске православне црквене општине Брчко.

Линкови за вијест на другим порталима: