ДОБОЈ: СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА

У част Светом Сави, првом српском Архиепископу, учитељу и просвјетитељу, и 800 година од аутокефалности Српске православне цркве у Добоју је 27. јаунара 2019. године одржана Светосавска академија.

Академија је одржана благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко тузланског Господина Фотија, а у организацији Мисијског фонда Епархије зворничко-тузланске и архијерејског намјесништва добојског, у Центру за културу и образовање у Добоју, гдје се окупио велики број посјетилаца.

Свечана академија почела је Светосавском химном и појањем тропара Светоме Сави.

У име домаћина присутне је поздравио архијерејски намјесник добојски протојереј-ставрофор Мирко Николић пожеливши свима топлу добродошлицу на овогодишњу Светосавску академију.

Слово о Светоме Сави произнео је парохијски ђакон храма Покрова Пресвете Богородице из Брода господин Горан Марјановић, истичући значај добронадежног пред Господом заступника Светога Саве као мјере, примјера и узора за Српску православну црквуи њена духовна чада.

Вече посвећено првом Архиепископу и просветитељу српском, свесрдним залагањем увеличали су и други учесници академије: Црквено-пјевачко друштво ''Богољубље''.

Своју пјесму о Светом Сави рецитовао је Војислав Илић ученик IV разреда Угоститељско-трговинске школе у Добоју.

Као и претходних година неизмјеран допринос овој академији дали су ученици Медицинске школе на челу са професорицом Миром Станишев, те дјечији хор при храму Светих апостола Петра и Павла у Добоју.

Посебни гости овогодишње академије били су ''Србски православни појци'' из Београда који су својим предивним гласовима уљепшали ово прелијепо вече.

На крају академије присутнима се обратио протојереј-ставрофор Јован Михајловић захваливши се свим учесницима који су узели учешћа у овогодишњој академији, исто тако захвалио се свим онима који су помогли да се ова академија одржи. На крају, отац Јован је све подсјетио да сви будемо Христови јер нас је управо Свети Сава својим богољубљем, својим стварањем, у највећој мјери, уподобио себе Христу Господу, са Њим се сјединио, од Њега добио силу, благодат и милост те је постао христоносац и богоносац, а тиме узор свима нама, благодатни покровитељ и заступник.

ђакон Владо Мојевић