ДЕРВЕНТА: СВЕТОСАВСКЕ СВЕЧАНОСТИ (ВИДЕО)

Празновање Светог Саве првог архиепископа српског започело је вечерњом молитвом у 18:00 часова у Саборном храму Успења Пресвете Богородице у Дервенти, а настављено Светосавском академијом у великој сали ЈУ Центра за културу у Дервенти, коју је организовала Светосавска омладинска заједница Дервента.

Учесници програма били су ученици двије основне, двије средње школе и штићеници ЈУ Центра за дјецу и омладину са сметњама у развоју ''Будућност'', сви из Дервенте.

Светосавску бесједу припремио је протојереј - ставрофор Далибор Ђекић.

Након академије у просторијама ЈУ Центар за културу Дервента, организовано је Светосавско вече за све просвјетне раднике основног и средњег образовања са подручја општине Дервента. Ове године домаћин славе била је ЈУ Основна школа ”Ђорђо Панзаловић” из Осиње, на челу са директором господином Жељком Стјепановићем.

Прослављање је настављено на сам празник Светог Саве светом Литургијом у Саборном храму Успења Пресвете Богородице, те освећењем славског хљеба и жита које су припремили чланови СОЗ-а Дервента, а потом рецитовањем пјесама посвећених животу и дјелу Светога Саве.

За све рецитаторе припремљени су пакетићи, а за сву осталу присутну дјецу припремљени су пригодни поклони.

У петак, прије Светог Саве, у  основној школи ''Никола Тесла'' протојереј-ставрофор Радојица Ћетковић извршио је освећење славског колача и жита.

протонамјесник Илија Јовић