ЕПИСКОП ФОТИЈЕ У ЛОПАРАМА: ПУТ БОЖИЈИ ЈЕ ПУТ ЖИВОТА

У недјељу 03. децембра 2017.године, када наша света Православна Црква прославља Преподобног Григорија Декаполита (Претпразништво Ваведења), Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије служио је свету Архијерејску  Литургију у храму Покрова Пресвете Богородице Тројице у Лопарама.

У молитвеном сабрању Епископу су саслуживали: протојереј-ставрофор Стево Јовић, архијерејски намјесник тузлански, протојереј-ставрофор Драгомир Лазаревић, и протођакон Богдан Стјепановић.

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије поручио је у бесједи након Свете Архијерејске литургије коју је служио у храму Покрова Пресвете Богородице у Лопарама да је пут Божији, пут живота и закона Божијег, пут Цркве и да је то пут којим је ишао блаженопочивши Патријарх Павле.

„Данас смо чули дивну пјесму у спомен нашег блаженопочившег Патријарха Павла, косовског мученика, великог патријарха нашег доба, он је читав свој живот ишао уским путем Јеванђења Хростовог“, рекао је у бесједи Владика Фотије.

Он је у бесједи истакао да су Патријарха Павла вјерници звали светац који хода.

„Дај Боже да буде уврштен у листу светих наших, међу свете светосавске оце и учитеље. На тај пут смо сви позвани. Смисао Цркве је да се сједињујемо са Христом а то су достизали наши светитељи које сликамо у нашим црквама, они су обожили своје биће и постали синови свјетлости “, рекао је Фотије.

На Светој литургији у храму Покрова Пресвете Богородице присуствовао је велики број вјерника.

Након литургије Епископ Фотије састао се са руководтсвом општине Лопаре.

Начелник ове мајевичке општине Радо Савић изразио је захвалност Епископу Фотију који је први пут у посјети Лопарама.

„Посјета Епископа Фотија је свечан дан у Лопарама. Имамо одличну сарадњу  са Српском православном црквом и у будућем периоду помагаћемо изградњу и обнову храмова на планину Мајевици“, рекао је новинарима Савић.

Он је истакао да се за потребе Српске православне цркве на годишњем нивоу из буџета општине Лопаре издваја 50.000 КМ.