Патријарх Порфирије: ПОНОВО О ДРЖАВНИМ ГРАНИЦАМА

Информативна служба СПЦ подсећа на одломак из беседе Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија коју је произнео на Малу Госпојину, 21. септембра 2022. године, у храму Преображења Господњег у Загребу. Свјатјејши се у беседи осврнуо и на неке гласове који су се јавили са тврдњом да Патријарх српски позива на промену граница. "Нема никакве потребе да било коме шта објашњавамо и да се правдамо, али хоћемо и себе да подсетимо и за оне, који, правећи конструкције може бити из незнања али много чешће са неким својим плановима и циљевима да ми, у овом случају ја, позивам на промене граница. А сваки пут и тада, на то на шта се они позивају, јасно је без образложења, да увек говоримо о ономе што је пролазно, а од овога је света и наша реч увек има за циљ да покаже да је једина константа, једино што је непролазно јесте реч Христова и Црква Његова", рекао је Његова Светост.

"Ми знамо да ништа од овога света не може да се обоготворава, да замени Христа" рекао је између осталог Његова Светост у наставку тумачећи делове посланице Диогнету и говорећи о хришћанима и њиховој отаџбини. "Где год да су, поштујући правила и законе простора у којима живимо, желимо да живимо Христом и у Христу, да учинимо реалношћу својом оно што нас чека у вечности, у пуноћи", рекао је Патријарх српски.

Извор: Слово Љубве

САОПШТЕЊЕ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ