ГДЕ СИ, АДАМЕ ? Најбољи филм Фестивала хришћанске културе

На Фестивалу хришћанске културе у Зајечару, од 15. до 18. септембра 2022, одржана је српска премијера документарног филма „Где си Адаме“, којом приликом је освојио прво место.

-Ово седмогодишње трајање Фестивала хришћанске културе већ рађа своје плодове. Желим да изразим захвалност свима који су нас помогли, рекао је Његово Преосвештенство Епископ тимочки Господин Иларион и додао:

-Надам се да ће Зајечар постати препознатљив по Фестивалу хришћанске културе и Фестивалу духовно документарног филма, као што је и препознатљив по Гитаријади и многим другим садржајима.

Присутнима се обратила и Јелена Поповић, чији је филм ''Човек Божји'' отворио Фестивал духовно-документарног филма у Зајечару.

Стручни жири у саставу Драгослав Бокан, председник, Марија Берета, Фети Даутовић, Јелена Поповић и Вујадин Милошевић су прогласили награђене филмове.

За најбољи филм и најбољу камеру проглашен је филм „Где си, Адаме“ из Украјине.

Аутори овог документарног филма о Светој Гори обраћају се публици питањем: "Где си Адаме". Филм уводи гледаоца унутар високих зидина  древног светогорског манастира Дохијар, у коме је повучени подвижнички живот исклесао непоновљиве карактере, а монашку заједницу претворио у ризницу „свакодневних светитеља“. Публика већ са првим кадровима урања у атмосферу просто незамисливу за двадесет и први век, која у исто време толико плени пажњу и очарава, да све овоземљаске бриге ишчезавају у мирису тамјана и звезданом светогорском небу.

Централна фигура у филму је старешина манастира, игуман Григорије. Његово вишедеценијско искуство у духовном руковођењу братијом изнедрило је дубинско разумевање рањене људске душе и њеног стремљења да се врати у стање својствено Адамовој људској природи пре пада, да се врати у Очев загрљај.

„Свако од нас се, попут Адама, крије од Бога, прибегавајући забави, свакодневним животним обавезама, послу... Ипак, увек ће се наћи један од хиљаду људи, који ће у себи чути божански призив; који ће престати да се крије, оставити световне бриге – и изаћи у сусрет Богу“- објаснио је редитељ Александар Запорошченко.

Идејни творац и продуцент филма је протођакон Александар Плиска, који је током свих година претходне деценије проводио по једно годишње доба у манастиру Дохиjар, живећи и радећи са монасима. Тако се родила мисао да се макар један делић миленијумског духовног искуства Свете Горе кроз објектив камере преточи у срца оних богочежњивих душа које живе изван Перивоја Пресвете Богородице.

Аутори филма су сигурни да се пред очима посматрача филмско платно претвара у огледало, пре свега због аутентичног и спонтаног начина на који је овај документарац настао, те због труда да се невидљива унутарња борба пренесе искрено, како јесте, без улепшавања. Они дубоко верују да ће светоотачки терапеутски метод за исцељење душе, коме су посветили овај филм, пронаћи свој пут и до српске публике.

Награду за најбољу режију добио је филм „Отац и синови“ из Русије. За духовност на филму награду је добио филм „Монах Арсеније“ а специјалну награду жирија добио је филм „Пребиловци, овде и камен има ожиљак“.
Кратка биографија аутора победничког филма

Редитељ филма, Александар Запорошченко, рођен је 1976. године у граду Николајеву на југу Украјине, где је и одрастао. Његова стваралачка каријера започела је у кијевској школи фотографије Виктора Марушченка. Овде се Александар заинтересовао за документарну фотографију, која за њега није само уметнички израз, већ и језик који повезује људе различитих националности, вера и углова посматрања.

2015 – сниматељ документарног филма «Enticing, Sugary, Boundless or Songs and Dances about Death» у режији Татјана Ходоковске и Александра Стеколенка. Тема филма је свест о смрти, радња се разија преплитањем документарних и фантастичних наративних техника. Снимање се одвијало у Украјини, САД, Италији и Грузији и то дигиталним камерама на 16-милиметарској траци. Филм је ушао у избор за филмски фестивал „JI-hlava film“.

2014 – почетак снимања дебитантског филма «Где си Адаме?» на којем ради као редитељ, сниматељ и монтажер.

2014 – други сниматељ на филму «Гнездо грлице» у режији Тараса Ткаченка, сниматељ Александар Земљаној.

2014-2015 – сниматељ у телевизијској серији «Никонов & Цо», «Папа Дан».

2013 – аутор додатних снимака у играном филму «Лука», о изузетном хирургу Луки Војно-Јасењецком, који је прибројан светитељима Руске православне цркве.

2013 – сниматељ музичког спота «Лети, Лиза, лети» редитеља Александра Стеколенка.

2010-2012 – сниматељ документарног филма «Sickfuckpeople» о групи тинејџера бескућника.

Филм је награђиван на неколико филмских фестивала:

– Награда Срце Сарајева за најбољи документарни филм, Сарајевски филмски фестивал, Босна и Херцеговина 2013. године
– Најбољи документарни филм, Филмски Фестивал Raindance, Лондон 2013. године
– Најбољи међународни документарни филм, Међународни фестивал документарног филма DOCsDF, Мексико Сити 2013. године
– Награда за најбољи документарни филм, Беч, 2013. године
– Erste Bank’s MoreVALUE Film Award, Viennale, Беч 2013. године
– Најбољи европски независни документарни филм, Европски независни филмски фестивал 2014.

2011 – DSLR камерман на дугометражном филму «Утакмица», произведеном у Украјини и Русији у режији Андреја Маљукова, сниматељ Сергеј Михалчук.

КУЛТУРА ФИЛМ ФЕСТИВАЛ ЗАЈЕЧАР ЕПАРХИЈА ТИМОЧКА