НАЈВЕЋИ МОЛИТВЕНИ СКУП У ИСТОРИЈИ БЕОГРАДА

Преко сто хиљада људи, сабраних око кивота Светог владике Николаја Српског, испунило је централне улице српске престонице током Спасовданске литије коју је преводио Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије.

Фото: СПЦ
Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије предводио је 25. маја 2023. године, на празник Вазнесења Господњег – Спасовдан, београдским улицама Спасовданску литију са моштима Светог владике Николаја Српског. Овогодишња слава престоног Београда, Вазнесење Господње, као и традиционална Спасовданска литија због страдања и губитка живота наших младих људи у градским општинама Врачар и Младеновац, због бола и туге васцелог народа за невино пострадалима, протекла је у знаку речи Светог владике Николаја Жичког и Охридског: Молитвом измолимо благословени мир међу људима!

На челу литије са великим крстом Господњим у рукама били су Патријархови стипендисти, Нишлијка гђица Сара Димитријевић, студент друге године Православног богословског факултета, и Ужичанин г. Милан Богосављевић, апсолвент Философског факултета у Београду.

Поред Његове Светости Патријарха, који је ишао испод неба (балдахина) који су носили припадници Гарде Војске Србије, налазили су се отачаствени високопреосвећени и преосвећени архијереји, сведочећи јединство и пуноћу Српске Православне Цркве: црногорско-приморски Јоаникије, шумадијски Јован, источноамерички Иринеј, диселдорфски и немачки Григорије, крушевачки Давид, осечкопољски и барањски Херувим, ваљевски Исихије, западноевропски Јустин, умировљени канадски Георгије, ремезијански Стефан, марчански Сава, новобрдски Иларион, јегарски Нектарије, липљански и војни Доситеј и топлички Петар.

У колони благочествог народа престонице, којој се није назирао крај, налазили су се и потпредседник Владе и министар одбране г. Милош Вучевић, градоначелник Београда г. Александар Шапић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања г. Никола Селаковић, министар здравља гђа Даница Грујичић, директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама г. Владимир Рогановић, Набискуп београдски г. Ладислав Немет, народни посланици гђа Сања Лакић и г. Бошко Обрадовић.

У складном поретку стотине свештеника, свештеномонаха, ђакона и чтечева, црквени хорови, припадници Војске Србије и Полиције, хиљаде ученика веронауке са својим вероучитељима и преко стотину хиљада Београђана, стигло је до раскрснице улица Краља Милана и Краља Милутина где је Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио помен за упокојење душа невино пострадале деце Ане, Софије, Андријане, Катарине, Еме, Маре, Андрије и Ангелине и слугу Божјих Драгана, Немање, Лазара, Марка, Александра, Николе, Далибора, Милана и Кристине, као и свих жена жртава породичног насиља. У дирљивим тренуцима молитве почела је да пада киша пројављујући да и пророда и сва Божја творевина саучествује у болу родитеља постарадлих и целе Србије.

Литија предвођена кивотом са моштима Светог Николаја Српског дошла је, преко Трга Славија и Булевара ослобођења, до Спомен-храма Светог Саве, пред којим је Његова Светост Патријарх г. Порфирије служио молебан, а затим се обратио сабраном народу.

Извор: СПЦ

ВАЗНЕСЕЊЕ ГОСПОДЊЕ СПАСОВДАН ЛИТИЈА БЕОГРАД