КРИМ ПРЕШАО ПОД КАНОНСКУ ЈУРИСДИКЦИЈУ ПАТРИЈАРХА МОСКОВСКОГ И ЦЕЛЕ РУСИЈЕ

Москва, 7. јун 2022. г.

На седници Светог синода Руске Православне Цркве која је одржана 7. јуна 2022. године размотрени су реферати преосвећеног Митрополита теодосијског и керченског Платона, Митрополита симферопољског и кримског Лазара и Епископа џанкојског и раздољненског Алексија о статусу епархија које су им поверене. О епархијама које се налазе на Криму Свети синод је донео следећу одлуку:

Информативно:

Епархијски архијереји Џанкојске, Симферопољске и Теодосијске епархије обратили су се Његовој светости патријарху московском и целе Русије Кирилу и Светом синоду упутивши молбу за то да епархије које су им поверене пређу под непосредну управу Његове светости патријарха московског и целе Русије и Светог синода Руске Православне Цркве. Сабор Украјинске Православне цркве дао је епархијским архијерејима „право да самостално доносе одлуке о овим или оним питањима епархијског живота која спадају у надлежност Светог синода или поглавара Украјинске Православне Цркве с каснијим информисањем свештеноначалија кад се за то стекну услови“ (тачка 7. одлуке Сабора).

ДОНЕТА ЈЕ ОДЛУКА:

1. У одговор на обраћање преосвећеног Митрополита теодосијског и керченског Платона, Митрополита симферопољског и кримског Лазара и Епископа џанкојског и раздољненског Алексија,

полазећи од потребе за очувањем стварне канонске и административне везе с централном црквеном влашћу ради неометаног одвијања црквеног живота у епархијама којима духовно руководе поменути преосвећени,

имајући у виду практичну немогућност редовне комуникације ових епархија с Кијевском митрополијом,

- треба примити Џанкојску, Симферопољску и Теодосијску епархију у непосредну канонску и административну јурисдикцију Патријарха московског и целе Русије и Светог синода Руске Православне Цркве.

2. На територији Републике Крим и града Севастопоља треба створити Кримску митрополију у чији састав ће улазити Џанкојска, Симферопољска и Теодосијска епархија.

3. За поглавара Кримске митрополитије именован је његово преосвештенство Митрополит симферопољски и кримски Лазар.

Са руског Марина Тодић
Извор: Православие.ру