ЕПИСКОП ФОТИЈЕ НА СЛАВИ КОД ПАТРИЈАРХА ПОРФИРИЈА

На празник Сабора Светог Јована Крститеља - Јовањдан, 20. јануара 2023. године Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије прославио је крсну славу.

После свете архијерејске Литургије у Саборном храму у Београду, поводом славе Његове Светости, Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије освештао је славске дарове и преломио славски колач у Патријаршијском двору у Београду.

Освештању славских дарова и ломљењу славског колача присуствовали су Преосвећена господа Епископи: сремски Василије, врањски Пахомије, шумадијски Јован, браничевски Игнатије, зворничко-тузлански Фотије, рашко-призренски Теодосије, западноамерички Максим, крушевачки Давид, нишки Арсеније, далматински Никодим, шабачки Јеротеј, ремезијански Стефан, марчански Сава, хвостански Алексеј, новобрдски Иларион, јегарски Нектарије, липљански Доситеј и топлички Петар, председник Републике Србије г. Александар Вучић, министар спољних послова г. Ивица Дачић, министар одбране г. Милош Вучевић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања г. Никола Селаковић, министарка здравља гђа Даница Грујичић, министарка културе гђа Маја Гојковић, директор Безбедоносно-информативне агенције г. Александар Вулин, представници културног и политичког живота.

После освећења славских дарова, присутнима се обратио Високопреосвећени Митрополит Јоаникије који је рекао да је наша радост данас велика што наш Свајтјејши Патријарх српски господин Порфирије слави Светога Јована као своје крсно име, као свог небеског заштитника и покровитеља, и ми сви овде данас сабрани имамо прилику да са нашим Патријархом поделимо радост овога славља и да му честитамо његово крсно име. Да га слави на многаја љета, да му Господ Бог молитвама Светог Јована Крститеља ниспошље сва небеска добра и мудрост да носи тешки крст Патријарха српског, да иде путем Светих Апостола, путем Светог оца нашег Саве, Светог кнеза Лазара и свих светих. Да нас предводи, да нас обједињује у Христу, да као народ Божији будемо достојни наших предака.

Првојерарх Српске Православне Цркве захвалио се свима што су дошли и рекао да молитве и благослов Светог Јована Крститеља буду са свима вама, али изнад свега да буду са нашим народом. Његов благослов и његове молитве, јер то је оно поред свих напора које смо ми као људи дужни да учинимо, што је неопходно, а на крају, ако се тако поставимо онда је сигурно да ће благослов Светог Јована и свих светитеља Божијих бити благослов Божији на нама.

Извор: ТВ Храм

СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЉ КРСНА СЛАВА ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ