У ПАТРИЈАРШИЈИ СРПСКОЈ ОТПОЧЕО СВЕТИ ЧИН МИРОВАРЕЊА

На Велики понедељак, 18. априла 2022. године, светом архијерејском Литургијом Пређеосвећених дарова у патријаршијској капели Светог Симеона Мироточивог у Београду отпочео је свети чин Мироварења (припремања и освећења светог мира).

У молитвеном присуству Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, преосвећене господе епископâ брегалничког Марка, хвостанског Јустина, марчанског Саве и умировљеног канадског Георгија, као и високопреподобног игумана студеничког архимандрита Тихона, светом Литургијом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ топлички г. Јеротеј.

Саслуживали су архимандрит Серафим, протојереји-ставрофори Владимир Вукашиновић, Божо Бакајлић и Вајо Јовић и протођакони Драган Радић и Радомир Врућинић. Свештеној лепоти богослужења појањем су допринели студенти Православног богословског факултета и чтечеви ученици Богословије Светог Саве.

Његова Светост Патријарх г. Порфирије је, после малог освећења воде, упалио свећу која ће горети у данима мироварења, а затим је улио освећену воду, бело вино и маслиново уље у казане испод којих је трикиријама упалио ватру.

Протосинђели Данило, директор Патријаршијске управне канцеларије, и Нектарије, главни секретар Светог Архијерејског Синода, принели су већ припремљена вештаства која је патријарх Порфирије сипао у казане.

По почетку мироварења, Његова Светост Патријарх је започео читање светог Јеванђеља, а за њим том чину су приступили и преосвећена господа архијереји брегалнички Марко, хвостански Јустин, топлички Јеротеј и умировљени канадски Георгије, као и чредни свештеници који су преузели ту част и дужност у наредним данима све до Великог четвртка.

Чин припремања светог мира праћен је непрестаним читањем Светог Јеванђеља, а на Свети и Велики уторак и Свету и Велику среду, као и данас, овом свештеном чину претходи служење Литургије пређеосвећених дарова.

Ново миро се на Свети и Велики четвртак, уз појање духовског тропара, преноси у београдски Саборни храм. Освећење новог мира врши Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије на Литургији светог Василија Великог.

После освећења светог мира Патријарх у сваки сасуд освећеног Светог мира улива из алавастра по неколико капи старог Светог мира. На овај начин се одржава континуитет између старог и новог Светог мира кроз векове.

Свето миро се употребљава приликом миропомазања новокрштених, сједињења неправосланвих хришћана и освећења нових храмова. Светим миром се помазује и цар приликом ступања на престо.

Извор: СПЦ

СВЕТО МИРО ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ СВЕТЕ ТАЈНЕ СТРАСНА СЕДМИЦА