Пољска: У мају прва Литургија у новој варшавској Саборној цркви

Његово Блаженство Митрополит пољски г. Сава позвао је свештенство и верне Пољске Православне Цркве да присуствују првој Божанској Литургији у престоничној новој Саборној цркви Свете Софије 19. маја 2018. године, извештава сајт ове Цркве.

Саборна црква је прва нова православна црква у Пољској у овом веку. Према извештају канцеларије Митрополије, то ће бити први важан догађај у историји Саборне цркве, после постављања и освећења камена темељца од стране Његове Свесветости Патријарха васељенског Вартоломеја у децембру 2015. године.

Такође сви су позвани на постављање светог крста на главној куполи Саборне цркве, које ће се десити истог дана поводом 100-годишњице од стицања независности Пољске.

-Нова Саборна црква Агија Софија (Света Премудрост) представља молитвену благодарност нашим православним прецима који су положили своје животе на олтар службе Богу и народу. Ово земља на којој је постојала црква Свете Тројице, земља натопљена крвљу варшавских устаника који су се 1944. године склонили у тој цркви, као и земља у ул. Волскиеј бр. 138 где су Немци нацисти побили децу, њихове учитеље и васпитаче у православном сиротишту. Агија Софија ће бити спомен на православне избеглице из 1915. године, спомен мученика Хелмска и Подласја и жртава рације Висла у селу Фурманов, а подиже се и у славу оних који су страдали и положили животе за православље, поручили су из Митрополије.

У темеље цркве постављене су мошти светих мученика витлејемеских младенаца погубљених на Иродову заповест и светог чеда мученика Гаврила Заблудовског (истргнутог из родитељских руку и убијен 1690. године у Бјалистоку; сматра се заштитником деце).

Архитектонски нова Саборна црква у Варшави подражава славну византијску Свету Софију у Цариграду, подигнуту у 6. веку. Архитекта Андреј Марковски је увелико умањио пропорције цариградске цркве, па је ова црква у Варшави дуга 37, широка 30, а висока 22 метра. Црква Свете Софије има пет купола, а унутрашњост је украшена фрескама и мозаицима. Има и галерије за хорове. Звоник је висок 16,55 м, а крст на куполи биће висок 8,1 м.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Информативна служба СПЦ)

ПОЉСКА ПОЉСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ВАРШАВА