Украјина: 50 парохија УПЦ отето ових година

„Тренутно је веома тешка ситуација у Украјини; постоји прави прогон Украјинске Православне Цркве. 50 цркава је насилно отето у претходном периоду. Постоје стални напади на цркве, док свештенике туку. Постоје снимци где је један свештеник у мантији прекривен крвљу кад га називају окупатором, мада је он Украјинац, рођен у Украјини, и говори једино украјинским језиком. Они га туку само зато што је у канонској Цркви, коју локалне власти називају окупаторском Црквом,“ рекао је патријарх московски Кирил у интервјуу бугарским медијима дан уочи своје посете Бугарској.
На пример, радикални националисти у Черниговској области недавно су претили властима због позивања Украјинске Цркве на јавне догађаје, рекавши: „Ако будете сарађивали са представницима агресорске земље, то ће бити на вашу одговорност и онда ће бити одговарајућих последица.“
Предстојатељ Цркве је такође истакао жаљење што Запад не критикујеУкрајину због кршења људских права и верских слобода, и не само кршења, већ и „неизрецивог кршења, уз примену насиља, све је то снимљено - на телевизији и у различитим документима.“
Према мишљењу патријарха Кирила, украјинско друштво данас је веома подељено, и то што се дешава у Донбасу „јесте грађански рат. Део Украјине не прихвата то што се дешава у другом делу те земље.“ Једина снага која има миротворачки потенцијал, по његовом мишљењу, јесте Украјинска Православна Црква, јер она има паству и у источном и у западном делу Украјине.
Радикални активисти из Чернигова такође су објавили да то што се дешава у Украјини, није грађански рат, јер они то виде као битку између Русије и Украјине, и Руси, по њиховом мишењу, „нису братски народ“.
„Ми се веома надамо да ће ове све политичке турбуленције у Украјини бити превазиђене, а народ ће поново живети у миру, и поново ће поштовати људска права, верске слободе, док ћеУкрајинска Православна Црква  наставити своје служење народу. Постоји таква нада. Ми се молимо за то,“ рекао је Свјатјејши Патријарх.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Информативна служба СПЦ)