Светогорци одслужили Литургију на Антарктику

Светогорски монаси су одслужили Божанску Литургију на источној страни континента Антарктика први пут 30. јануара 2016. године, јавља The Union of Orthodox Journalists.
Монаси су одслужили Божанску Литургију 30. јануара, на дан светог Антонија Великог, оца православног монаштва. Уз неколико поларних истраживача, монаси су такође поставили спомен крст на најјужнијој насељеној тачки на планети - на стеновитој бази антарктичке Ширмахерове Оазе. Снимљени видео садржи снимке освећивања крста.
Црква Свете Тројице, иначе подворје Свето-Тројично Сергијеве Лавре, већ 10 година стоји постављена на западној страни овог континента, али ово је први пут да је служена Божанска Литургија на источној страни. Чланови локалне поларне експедиције надају се да ће једног дана на тој локацији видети православну цркву.
Литургија је одслужена и крст је подигнут, по  благослови Његове Светости Патријарха московског и све Русије Кирила и Високопреосвећеног Архиепископа горњоалтајског и хемалског Калистрата.
Филм "Антарктика" приказује монашко појање и снимак огромних простора "тајанственог шестог континента", излажући његове паралеле  са Светом Гором - да огромна, углавном ненасељена територија пружа упечатљиву тишину, погодну за духовно сазерцавање, и да жене зими ретко бораве на Антарктику.
Извор: Унија православних новинара (са енглеског Информативна служба СПЦ)