ЗАТВОРЕНИ СМО У СВОЈИМ КУЋАМА НЕ ЗАТО ШТО СЕ ПЛАШИМО НЕГО ЗАТО ШТО ВОЛИМО

У петак, 3.априла 2020. служена је служба Акатиста Пресветој Богородици у саборном атинском храму Благовијести. Служби је присуствовао и Његово Блаженство Архиепископ Атине и цијеле Еладе Јероним Други. Свету Службу директно је преносила државна телевизијска станица ЕРТ 2.

На крају службе Архиепископ се обратио бесједом у којој се дотакао и садашњег ванредног стања које је произвео коронаворус.

“Чудна су осјећања. Празне улице, затворене цркве и ми затворени у својим кућама. Затворени не зато што се плашимо већ зато што волимо “, нагласио је Архиепископ.

” Остали смо у својим кућама да не би доживјели нешто још горе. Потребно је разумијевање у овим тренутцима које пролазимо за мјере које се предузимају. Нисмо затворили цркве са радошћу, али са болом. То смо учинили из љубави. И да схватимо са ће ова криза проћи. Није први пут да пролазимо овакве кризе. Имали смо у историји исти случај са пандемијом на Паросу и Наксосу. Тада је морало све да буде затворено, а била је Велика Седмица. Богу хвала све је прошло и народ се поново сабира на Свету Литургију и једни код других”.

“Молим се да будемо дисциплиновани, да будемо храбри и стрпљиви. Нама који смо преживјели тешкоће рата и окупације долази у срце једна молитвена жеља која нам каже храбрости, куражности и ово ће да прође, Црква је била, јесте и биће увијек са својим народом”.

На крају је Архиепископ са свештеницима и појцима запјевао побједничку пјесму Мајци Божијој “Теби Војвоткињи”.

Извор: Митрополија црногорско-приморска

КОРОНА ВИРУС COVID19 ПАНДЕМИЈА ГРЧКА ЦРКВА АРХИЕПИСКОП ЈЕРОНИМ САОПШТЕЊЕ