ВАЖНО! Руска православна црква прекинула евхаристијко општење с Константинопољском патријаршијом

На седници Свештеног Синода Руске Православне Цркве, одржаној 15. октобра 2018. године у Минску, донета је Изјава у вези са посезањем Цариградске Патријаршије за канонском територијом Руске Православне Цркве.

Чланови Свештеног Синода су донели одлуку да није могуће даље евхаристијско општење са Цариградском Патријаршијом.

У Изјави се, поред осталог, каже: „Прихватање општења с јеретицима и са оним лицима која су анатемисана у другој аутокефалној Цркви, укључујући све „епископе“ и „клирике“ које су ова лица рукоположила, посезање за туђом канонском територијом, као и покушај одрицања од сопствених историјских одлука и обавеза - све то чини да се Цариградска Патријаршија ставља изван граница онога што је канонско и, на велику нашу жалост, чини да за нас у будућности евхаристијско општење с њеним јерарсима, духовним и световним лицима буде немогуће“.

Одсада и убудуће, све до одустајања од антиканонских дела Константинопољске патријаршије, свештеницима РПЦ је немогуће саслуживање са свештеницима Константинопољске цркве, а мирјанима учествовање у тајнама које се обављају у њеним храмовима".

Изворни текст:patriarchia.ru

Превод саопштења: СПЦ