СВАКО ЗАЧЕТО ЉУДСКО БИЋЕ ТРЕБАЛО БИ ДА ИМА ПРАВО НА ЖИВОТ ПО ЗАКОНУ

На захтев водитељa програма „Црква и свет“, Митрополит волоколамски Иларион je прокоментарисао расправу о потреби да се законом обезбеди право нерођене деце. О овој теми се посебно разговарало на пленарној седници Међусаборског присуства Руске Православне Цркве одржаној 26. и 28. маја 2021. године у Москви, када је усвојен нацрт документа „О имунитету живота људског бића од зачећа“. Нацрт је током пленарног заседања представио митрополит Иларион, а касније нацрт бити поднет и Светом Архијерејском Сабору.

„Ова дискусија полази од нашег признања да ембрион, односно људски фетус, има иста права која ми препознајемо као она која поседује рођено људско биће. Инсистирамо на томе да појам људских права треба применити и на ембрионе. Сходно томе, сматрамо недопустивим манипулацију ембрионима и употребу ембриона као биоматеријала“, истакао је митрополит Иларион и нагласио да живот људског фетуса треба да буде заштићен законом, „Наш задатак је да пружимо могућност рођења онима који на то имају пуно право“.

Извор: patriarchia.ru / СПЦ

ЗАКОН ЕМБРИОН ФЕТУС РУСКА ЦРКВА МИТРОПОЛИТ ИЛАРИОН