Господе, упокој душе слуга својих: јеромонаха Кирила Хиландарца и старца Нектарија Виталиса

Упокојио се у Господу јеромонах Кирило Хиландарац

Хиландар – Јеромонах Кирило Хиландарац упокојио се у уторак, 6. фебруара (24. јануара по јулијанском календару) у Светој царској српској лаври Хиландару. Рођен је као Радојко Вешковац, 9. октобра 1935. године на празник Светог Јована Богослова. Услед послератних околности и емиграције, у личним документима датум рођења је промењен на 10. октобар а презиме у Вешковић. Отац Кирило се родио у селу Риђевштица, између Крушевца и Трстеника, од оца Стојадина и мајке Милије. Замонашио се 27.08.1953. у манастиру Витовница. У чин јерођакона рукоположен је на Пасху 1961. у манастиру Светог Саве у Либертвилу у САД. У чин презвитера рукоположен је 6. августа 1963., такође у САД. Сабрат манастира Хиландара постаје 17. октобра 1987. Од 31. децембра 1997. па до упокојења, обавља дужност члана Свештеног сабора стараца манастира Хиландара. У Хиландару прима и велику схиму.
Током свог монашког живота био је на многим послушањима, неуморно радећи на очувању, у то време, веома угроженог манастира. Међутим, најзначајнији допринос оца Кирила је у његовом неуморном богослужењу, често остајући једини служашчи јеромонах у манастиру, његовој ревности и истрајности у молитви. Свакодневно је исповедао, поучавао и духовно укрепљивао велики број поклоника који су долазили у Хиландар. Увек омиљен, вредан, својим једноставним животом у свим околностима у којима се налазио, био је живо сведочанство суштине монашког позива и прави духовни украс Цркве. Својим омаленим растом и изузетном духовном висином, пленио је срца свих са којима се сусретао и као такав остаће у молитвама и сећањима братије, Светогораца и свих поклоника који су током последњих тридесетак година посећивали Хиландар.
Господе, упокој душу слуге свога, јеромонаха Кирила!

Старац Нектарије Виталис (89) уснуо у Господу

Свештена Митрополија Месогеје и Лавриотике Православне Цркве Грчке објавила је да се старац Нектарије (Виталис), духовни отац манастира Светог Атанасија у Куварасу, упокојио у Господу у четвртак 8. фебруара 2018. године у 5.30 часова ујутро. -Данас, у четвртак, 8. фебруара 2018. године у 5.30. ујутро, свестрани старешина и духовни отац наше Митрополије, Нектарије Виталис, духовник манастира Светог Атанасија у Куварасу, уснуо је у Господу“`, пише у поруци.
-Овај старaц, поштован и толико вољен, оставио је за собом сећање на светог човека, пуног плодова доброте и милосрђа. Мада слабије образован, одликовала га је божанска мудрост, пише у поруци.
Старац Нектарије се у последње време суочавао са озбиљним здравственим проблемима, мада је наставио да даје своје благослове стотинама верних који су му сваког дана долазили у посету. Свети Нектарије је духовно помогао на хиљаде душа које су му долазиле из целог света. Његов живот је везан за Светог Нектарија Егинског, који га је чудесно излечио од рака 1980. године. Иначе, основао је поклоништво Светом Нектарију у Камаризи, у Атици, из захвалности на своје чудесно исцељење.
Извор:
vimaortodoxias.gr