САБОРНА ЦРКВА У ЈАШИЈУ ЗАКОРАЧИЛА У НОВУ ЕРУ СВОГ ПОСТОЈАЊА

После 30 година интензивне консолидације и радова на обнови, црква посвећена Светој Параскеви, Сретењу Господњем и Светом Георгију коначно је отворена и без скела је, потпуно откривајући своју грандиозност и лепоту, и на време,  како би се и ове године омогућила поклоничка путовања ради целивања моштију Свете Петке.

Радови на обнови су трајали  интензивно од 1997. године, старањем Његовог Блаженства патријарха Данила, који је у то време служио као Митрополит молдавски и буковински, док Архиепископија Јашија спада под Митрополију молдавску и буковинску. Од 2008. године радовима координише митрополит Теофан.

Међутим, мада су радови омогућили да се уклоне скеле, она још није потпуно готова. Камени радови око основе цркве требало би да се заврше до краја године или до пролећа идуће године.

Такође се планира да се очисте иконе и фреске и дода још живописа, што је пројекат који ће се реализовати наредних година.

„Мајка свих молдавских цркава“ је монументална 19-вековна грађевина, саграђена на месту две старије цркве из 15. и 17. века. Камен темељац је поставио и стварна изградња је била дело митрополита Венијамина Косташе. Радови су почели 1833. године, али су обустављени након што је митрополит био присиљен да се повуче с положаја. Централна купола се срушила 1857, а радове на цркви је наставио митрополит  Свети Јосиф Милостиви 1880. г. Саборна црква је освећена 23. априла 1887.  године.

Мошти Свете Параскеве су  похрањене у Саборној цркви 1889. године. Њене мошти ће поклоници моћи да целивају о њеном празнику (по новом  календару) између 11. и 15. октобра, пошто је она једна од најомиљенијих светитељки све Румуние и поштује као светитељка заштитница Молдавије.

Верници ће моћи целивати и мошти св. Спиридона, чије мошти ће овим поводом бити донете с Крфа.

Извор: orthochristian.com (са енглеског Информативна служба Српске православне Цркве)