Јерусалимски патријарх упозорава на нови покушај напада на цркве у Јерусалиму

Израел припрема закон о конфискацији црквених земљишта

Забринутост коју поводом јеврејских активности у Јерусалиму изражавају многе муслиманске земље, где се, упркос позицији УНЕСКО-а, настављају археолошка ископавања на подручју порушеног Соломоновог храма и џамије Ал Акса на Храмовној гори, – дели и поглавар Јерусалимске Православне Цркве Блажењејшиј патријарх Теофил Трећи.
У вези са покушајем Јевреја да из Јерусалима истерају не само Арапе – муслимане, већ и хришћане, поглавар Јерусалимске патријаршије био је принуђен да се запути на вишедневну турнеју, током које је посетио Јордан, Италију и Енглеску.
Патријарх Теофил се сусрео с јорданским краљем Абдулахом II, папом римским Фрањом, а такође и поглаваром Англиканске „цркве“ надбискупом кентерберијским Џастином Велбијем, и свима скренуо пажњу да се у Израелу припрема закон који ће омогућити конфискацију црквеног земљишта, саоштила је „Седмица.ру“.
Последњи пут о опасностима за хришћане у Јерусалиму, јерусалимске патријарх Јерусалимски Теофил говорио је иступајући на Вестминстерском сабору, одмах након свог сусрета с римокатоличким надбискупом Вестминстера кардниналом Винћентом Николсом и надбискупом кентерберијским Џастином Велбијем, а такође и другим високим „духовним“ лицима Енглеске.
Патријарх Теофил је нагласио да је више пута говорио у израелском парламенту по питању документа „Одлука о успостављању статуса кво у Светој Земљи“, то јест скупа правила о коришћењу светих места у читавом Старом Граду Јерусалима, која, између осталог, гарантују приступ светињама верницима из различитих религија. Међутим, јеврејске власти игноришу ту позицију.
По речима Патријарха, „било који покушај да се измени и наруши одлука о статусу кво, може довести до озбиљних и непредвидивих последица, које су крајње непожељне у садашњој атмосфери растућих верских напетости.“
Упркос томе, 40 чланова израелског Кнесета предложило је и потписало закон којим се ограничава право Цркве да слободно располаже својим земљиштем и прети његовом конфискацијом у корист Израела. Нацрт закона садржи одредбу према којој држава може конфисковати земљиште које Црква даје у закуп трећим странама.
„Од недавно ми видимо обнављање претензија које угрожавају хришћанско присуство у Светој Земљи и могу нарушити мирно сапостојање различитих религија у Светом Граду Јерусалиму. Одредбе статуса кво, које гарантују могућност Јеврејима, хришћанима и муслиманима да живе мирно и заједно, да раде и остварују напредак у Јерусалиму, као што је то било вековима, данас су угрожене. Ове одредбе, које штите слободу вероисповедања и слободни приступ свим светим местима града за све и свакога, данас су у опасности. Ако ми данас не реагујемо неодложним акцијама, сутра већ може бити касно, а резултати ће бити крајње катастрофални“, – нагласио је патријарх Теофил.
„До недавно ми смо ћутали и трпељиво подносили злобне нападе на нас и нашу Цркву. Скоро сваки дан суочавали смо се и суочавамо се са новим лажним оптужбама, окривљавањима и клеветничким измишљотинама. Клеветници још одавно посежу у наше наслеђе и покушавају да унесу поделе у наше јединство. Но данас, следујући нашем великом призвању и служењу Господу нашему, одлучили смо да више не трпимо и не ћутимо, већ да подигнемо свој глас и чврсто изјавимо: доста је било, нешем стрпљењу је крај“.
Представник патријарха Теофила рекао је такође да је нацрт закона, који је предат Кнесету, био припремљен на иницијативу локалних јудејских посланика, који су постали још агресивнији за време нове владе под руководством Бењамина Нетањахуа, чија се власт у великој мери заснива на радикалним и ортодоксним јудејима.

Извор: www.sedmitza.ru