СПОМЕНИК СВ. КЛИМЕНТА РИМСКОГ ПОДИГНУТ НА МЕСТУ МУЧЕНИШТВА У СЕВАСТОПОЉУ

У Севастопољу, на месту мучеништва Светог Климента, четвртог епископа римског, подигнут је у Козачком заливу на месту за које се верује да је поднео своју мученичку смрт. Ово место је било заборављено, али су га локални верници и путници из целога света веома много поштовали, па су, штавише, Севастопољ звали Климентовим градом.

Споменик је постављен у води, неколико метара од обале, а око светитељевог врата налази се ланац са сидром. Сматра се да је окончао свој живот потапањем у воду 101. године на наредбу римског цара Трајана. Иначе, он је један од покровитеља руске морнарице. Споменик је подигнут почетком овог месеца, а ускоро ће га осветити севастопољски свештеници.

Свети Климент је био ученик Светих апостола Петра и Павла; за римског епископа поставио га је свети апостол Петар. Око 98. године по Христу цар Трајана га је прогнао на Крим из разлога што је хришћанској вери привео многе римске племиће. Био је осуђен да ради у каменолому, али он је и даље проповедао веру у Христа. Један је  од апостолских отаца Цркве и писац је Прве и Друге Климентове посланице.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)

ПАПА ПАПА РИМСКИ КЛИМЕНТ РИМСКИ СТРАДАЊЕ ХРИШЋАНА МУЧЕНИЦИ КРИМ