О СИТУАЦИЈИ У КОЈОЈ СЕ НАЛАЗИ УКРАЈИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

На заседању Светог Синода Руске Православне Цркве 26. фебруара 2019. године усвојена је специјална изјава о ситуацији у којој се налази Украјинска Православна Црква, преноси patriarchia.ru.

Свети Синод Руске Православне Цркве са дубоком забринутошћу запажа нагло погоршавање ситуације у којој се налази Украјинска Православна Црква. „Томос о аутокефалности“ који је Цариградска Патријаршија дала такозваној „Православној Цркви Украјине“, на вештачки начин створеној од две расколничке организације, још је више је продубио јаз међу православцима у Украјини и у значајној мери је заоштрио међуконфесионалне односе.

Посебну забринутост изазивају грубо мешање државних власти Украјине у унутрашњи црквени живот и покушаји политичара да искористе Цркву у интересу конјуктуре. Притом се грубо газе фундаментална људска права и слободе који су, између осталог, предвиђени Уставом Украјине.

Врховна Рада Украјине је усвојила дискриминационе законе који су ступили на снагу, а имају за циљ да лише Украјинску Православну Цркву њеног назива и да легализују праксу запоседања њених храмова и манастира. Нарушена су и друга права верника канонске Цркве: њен клир нема могућности да на одговарајући начин води духовну бригу о војницима, радницима органа безбедности и затвореницима.

Све је очигледније да је циљ представника актуелне државне власти уништење Украјинске Православне Цркве. Локалним властима и органима безбедности су дате препоруке да максимално поспеше прелазак заједница Украјинске Православне Цркве у раскол.

Чују се претње о томе да ће Украјинској Православној Цркви бити одузети њени највећи манастири и историјске светиње – Кијевопечерска лавра и Почајевска лавра.

У већини случајева одузимање храмова од верских заједница дешава се упркос њиховој одлуци да остану у канонској Цркви. Решење верске заједнице се фалсификује гласањем на заједничкој скупштини грађана који ни из далека нису увек чланови парохија Украјинске Православне Цркве. Записнике са оваквих скупштина одмах одобравају органи власти после чега храм бива запоседнут уз помоћ органа структура силе.

Безакоње које се дешава довело је до повећаног насиља према клиру и верницима Украјинске Православне Цркве. Упркос тврдњама руководства Украјине и Цариградске Патријаршије о мирном карактеру такозваног „уједињења украјинског православља“ на десетине храмова је запоседнуто проваљивањем, уз подршку наоружаних формација, при чему су више пута били претучени чланови клира и верници канонске Цркве који покушавају да одбране своје светиње. На десетине заједница Украјинске Православне Цркве су принуђене да се на молитву окупљају у приватним кућама или на отвореном простору.

У овој тешкој ситуацији позивамо сву верну децу Руске Православне Цркве да појачају молитве за своју сабраћу у Украјини која страдају да им Господ дарује храброст и хришћанско трпљење у њиховој одбрани светог православља.
Апелујемо на државне власти Украјине да обуставе прогоне сопствених грађана који не желе да се придруже расколу. Молимо братске помесне Православне Цркве да молитвено подрже Украјинску Православну Цркву с Митрополитом кијевским и све Украјине Онуфријем на челу.

Апелујемо на светску заједницу да обрати пажњу на вапијуће кршење људских права и да на одговарајући начин оцени грубо мешање украјинске државе у послове Цркве.

Извор: pravoslavie.ru, спц.рс