СТАРАЦ ЈЕФРЕМ БИО ПРОТИВ ПРИЗНАВАЊА УКРАЈИНСКИХ РАСКОЛНИКА

Током духовног разговора одржаног 26. новембра 2019, митрополит Морфуа Неофит из Кипарске Православне Цркве одговорио је на више питања присутних. Између осталог, архијереј се осврнуо на духовни догађај везан за Старца Јефрема Аризонског, а који се тиче садашње украјинске кризе.

Старац Јефрем се мирно упокојио у Господу само две недеље након што је разговор одржан.

Видео снимак дела разговора доступан је на страници Јутјуба Talks of the Metropolitan of Morphou. Одговарајући одломак почиње око 8:36 минута.

Говорећи о украјинској кризи и признању украјинских расколника од стране архиепископа атинског Јеронима, митрополит Неофит се осврнуо на брачни пар у Грчкој који су помишљали да се више не исповедају у Грчкој Цркви, него да присуствовују службама само у представништвима Јерусалимске Патријаршије или Синајске Горе.

Међутим, као побожни људи, прво су одлучили да посте и моле се поводом тога. После три дана, старац Јефрем се јавио брачном пару и рекао им да наставе да се исповедају у Грчкој Цркви, али их је утешио додајући да ће се појавити различити проблеми због којих ће архијереји схватити озбиљност своје грешке у препознавању антиканонских дела Цариградске Патријаршије, и да ће бити сазван Сабор који би се бавио украјинском кризом и другим проблемима.

Брачни пар је живео у Америци и лично је познавао Старца Јефрема.

Помишљајући да би визија могла бити заблуда,  брачни пар је одлучио да посети другог светог старца ради савета, али пре него што су још могли да затраже његов савет, он им је одмах рекао да ураде све што им је старац Јефрем био рекао.

Током истог духовног разговора, митрополит Неофит је потврдио да Кипарска Црква признаје само Његово Блаженство митрополита кијевског и све  Украјинске Онуфрија као канонског  предстојатеља Цркве у Украјини.

Извор: Orthodoxtimes.com (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)

УКРАЈИНСКА ЦРКВА КИЈЕВ ФИЛАРЕТ ДЕНИСЕНКО ЕПИФАНИЈЕ ДУМЕНКО КИПАРСКА ЦРКВА НЕОФИТ МОРФСКИ СТАРАЦ ЈЕФРЕМ ЈЕФРЕМ АРИЗОНСКИ