КОЈИ ЈЕ, ДАКЛЕ, ТАЈ КРАЈЊИ ЦИЉ СТВАРАЊА ЧОВЈЕКА?

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Постоји, нажалост, незнање међу људима ван Цркве, али и међу многима унутар Цркве. Јер сматрају да је циљ нашег живота, у најбољем случају, да се једноставно поправимо, у моралном смислу, да постанемо бољи људи.

Док, с друге стране, из Јеванђеља и Светог предања Цркве и светоотачког учења јасно нам је је да то није циљ нашег живота. То да човек само треба да постане бољи него што јесте, да буде моралнији, праведнији, уздржанији, мудрији. Све то је потребно стећи, али то није онај главни, коначни циљ због којег је наш Творац створио човека.

Који је, дакле, тај крајњи циљ? Обожење човека. Да се човек сједини са Богом, не на неки спољашњи или сентиментални начин, него суштински, онтолошки.

Старац Георгије Капсанис, блаженопочивши игуман манастира Григоријат, на Светој Гори
(превела са грчког монахиња Герасима Тинтор)

ДУХОВНЕ ПОУКЕ СВЕТА ГОРА МАНАСТИР ГРИГОРИЈАТ СТАРАЦ ГЕОРГИЈЕ КАПСАНИС