СПОМЕН ЕПИСКОПА ПЛАТОНА БАЊАЛУЧКОГ

Православна Црква, 5. маја, празнује блажену успомену на бањалучког епископа Платона и његово мученичко исповједништво скупа с градишким протом Душаном Суботићем.

Икона је рад Радмиле Несторовић
Као епископ бањалучки дочекао је почетак Другог светског рата. Када му је саопштено да као рођени Србин из Србије мора да напусти НДХ, он је одговорио:

“Ја сам канонски и законито од надлежних власти постављен за епископа бањалучког и као такав обавезао сам се пред Богом, Црквом и народом да ћу водити бригу о својој духовној пастви трајно и постојано, без обзира на ма какве прилике и догађаје, везујући нераздвојно живот и судбину своју са животом и судбином свога духовног стада и остајући у средини његовој на духовној старжи за све вријеме док ме Господ у животу подржи, остајуући уз своје стадо као добар пастир који душу своју полаже за своје овце.”

Усташе су ухапсиле владику Платона и одвели га 5. маја 1941, заједно са протом Душаном Суботићем, архијерејским намесником из Босанске Градишке, изван Бањалуке где су их убили и бацили у реку Врбању.

Свештеномученика Платона Бањалучког убио је усташа Асим Ћелић.

​У чаши Христовој Сапричасниче  и Апостолима Санаследниче,
Свештеномучениче Платоне,
Архипастиру  Бањалучки.
Река Врбас постаде река живота вечног,
који сад наслеђујеш са паством Твојом,
што ради Вере праве с Тобом пострада.
И сада, Светитељу, с Новомученицима,  моли Христа Бога и Спаса свију:
да спасе род наш Православни.

Тропар, Глас 8.

Житије свештеномученика Платона, епископа бањалучког