МИТРОПОЛИТ ИЛАРИОН: АБОРТУС ЈЕ НЕДОПУСТИВ И ЧУДОВИШАН ЗЛОЧИН

Динамика броја становника у Русији директно зависи од броја абортуса, а не од броја монаха, истакао је Митрополит волоколамски Иларион одговарајући на питање гледаоца емисије „Црква и свет“ који је питао да ли постојање институције монаштва у Цркви противречи црквеном ставу, јер се Црква залаже за јачање породице, за велики број деце и против абортуса, преноси Синодално одељење за односе између Цркве и друштва и медија.

„Кад бисмо могли да решимо проблем абортуса, број становника би се код нас битно повећао, – констатовао је јерарх. – Абортуси и даље односе на стотине хиљада живота сваке године, и то је велика трагедија за нашу земљу и за све наше житеље.“

Владика је подсетио да је монаха увек било мало и увек ће их бити мало у поређењу с укупним бројем становника, зато чињеница да неко бира монашки пут како би сву своју снагу посветио служењу Богу и људима, и служењу Цркви не може утицати на демографску статистику.

„А они људи који врше абортусе чине злочин,“ – истакао је митрополит Иларион подсетивши да је с тачке гледишта Цркве сваки абортус убиство, при чему одговорност за њега сносе сви учесници – и жена, ако је пристала, и мушкарац, ако је утицао на то да жена донесе овакву одлуку, и лекар који је обавио абортус.

Архипастир је посведочио да се Црква увек залаже против убиства нерођене деце и предлаже конкретне мере за смањење броја абортуса. Пре извесног времена патријарх је покренуо иницијативу да се абортус искључи из система обавезног социјалног осигурања како порески обвезници, између осталог, и они који се залажу против абортуса, не би морали да од својих средстава плаћају ово озакоњено убиство.

„Веома се надам да ће у нашем друштву расти свест о томе да је абортус недопустив и чудовишан злочин,“ – рекао је Митрополит волоколамски Иларион у закључку.

Са руског Марина Тодић
03 / 05 / 2020
Извор: Православи.ру

Повезана тема: СТАРАЦ ПАЈСИЈЕ СВЕТОГОРАЦ: О АБОРТУСУ