ПОКЛОЊЕЊЕ ЧАСНИМ ВЕРИГАМА СВЕТОГ АПОСТОЛА ПЕТРА

Православна Црква је још у рано византијско време установила празник „поклоњења Часним веригама светог апостола Петра“ и установила да се врши 16/29 јануара. Због значаја овога празника његова служба се налази у литургијској књизи Велики часослов.

Ирод Агрипа, потомак Ирода Великог, цара Јудеја, покренут манијом против Цркве Христове, даде погубити 43. године у Јерусалиму Јакова, брата Јеванђелиста Јована. Видећи да се то веома допало Јудејима, нареди да се ухапси апостол Петар и држаше их у тамници док не прође празник јудејске Пасхе, после које намераваше да га преда Јудејима.

Међутим, анђео Господњи се јави апостолу Петру у тамници и на чудесан начин га ослободи од верига којима је био окован.

Ове вериге којима је био утамничен апостол Петар, задобише чудотворну силу од његовог светог тела и исцељиваше сваку болест на људима, који им са вером приступаше.

Часне вериге светог апостола Петра чуване су у Јерусалиму до 439. године, када их патријарх јерусалимски Јувеналије дарова императорици Јелисавети, благочестивој супрузи Теодосија Млађег. Јелисавета пренесе Часне вериге у Константинопољ и постави их на поклоњење верујућим у цркву Свете Софије, а један део посла у Рим где се и до данас налазе.

ЧАСНЕ ВЕРИГЕ СВЕТОГ АПОСТОЛА ПЕТРА