ПРОЈЕКАТ ПРОМОЦИЈЕ СРПСКЕ КУЛТУРНЕ БАШТИНЕ НА ПОДРУЧЈУ СЈЕВЕРОИСТОЧНОГ ДИЈЕЛА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Покрајински секретаријат за културу покрајинске владе Војводине донио је одлуку о финансирању пројекта "Заштита, очување и промоција средњовјековног културног насљеђа Срба у сјевероисточној БиХ" који реализује Светосавска омладинска заједница из Угљевика а којим се промовише средњовјековно српско културно нашљеђе на подручју општине Угљевик и сусједних општина и градова на подручју сјевероисточне БиХ.

Грант за овај пројекат је одобрен у оквиру позива "Истраживање, заштита и очување културног насљеђа Срба у региону" који сваке године објављује покрајински секретаријат за културу.

Додјела уговора је уприличена у амфитеатру Архива Војводине а уговоре је лично додијелио премијер покрајинске владе Војводине Игор Мировић.

Предсједник Светосавске омладинске заједнице из Угљевика Миленко Којић је том приликом рекао да је СОЗ Угљевик конкурисао са пројектом којим се промовише српска културна баштина на подручју сјевероисточне БиХ са посебним освртом на материјалне споменике културе и то средњовјековне православне манастире, цркве, остатке средњовјековних утврђења као и локације средњовјековних надгробних споменика тзв. "стећака".

Којић је посебно истакао захвалност покрајинском секретаријату за културу покрајинске владе Војводине на одлуци да финансира наш пројекат и у складу с тиме, идући путевима духовног оца наше цркве Светога Саве ми остајемо посвећени идеји непостојања било каквих административних баријера између наших држава а доказ томе је и споразум о међусобним, специјалним паралелним везама између Српске и Србије а који политика предсједника Републике Србије г-дина Александра Вучића досљедно спроводи а што српски народ западно од ријеке Дрине свакако у цијелости подржава и одаје захвалност и поштовање на томе.

Овај пројекат представља како додатни мотив за учвршћивање и јачање сарадње на подручју културе нашег народа са обје стране ријеке Дрине а тако представља и изазов и обавезу да слиједимо пут Светосавља и узајамне љубави нашег народа с обје стране ријеке Дрине.

Извор: РТРС

МАЈЕВИЦА УГЉЕВИК СРПСКО КУЛТУРНО НАСЉЕЂЕ ПОКРАЈИНСКА ВЛАДА ВОЈВОДИНЕ ПРОЈЕКАТ СВЕТОСАВСКА ОМЛАДИНСКА ЗАЈЕДНИЦА