ЗАШТО СВЕ ВИШЕ АМЕРИКАНАЦА ПРЕЛАЗИ У ПРАВОСЛАВЉЕ?

У САД расте број људи који прелазе у православље. Свештеник из цркве у Тенесију сматра да је разлог то што „многи људи жуде за нечим што ће издржати искушења времена”

Фото: WSJ
Мишел Хименез је била капетан нафтног танкера у Мексичком заливу почетком 2022. када је чула за читалачку групу Библије коју су организовали чланови посаде.

Иако је била крштена у римокатоличкој цркви као дијете, нису је одгајали ни у тој нити у некој другој вјери. Експериментисала је са модерним уверењима као и са зен-будистичком медитацијом, али ту није нашла своје духовно уточиште. Њен нови сусрет са хришћанством одвео је према православној литургији.

"Једноставно осећам неодољиво божанско присуство… да ће све бити како би требало да буде без обзира на било шта друго“, подсећа се тридесетшестогодишња Хименез свог првог искуства са православног богослужења. Крштена у овој цркви дан пре Ускрса 2022, чиме је постала дио мале, али брзо растуће групе Американаца различитог поријекла који су пригрлили православље последњих неколико година.

Изненадни раст

Међу православним становништвом у САД доминирају имигранти из историјских земаља ове цркве као и њихови потомци. Али последњих година, потпомогнуте доступношћу информација на интернету, православне цркве привлаче све више пажње код људи који немају предачке везе са православљем.

Неки свештеници широм земље наводе раст броја својих верника за више од 15 одсто током једне године, захваљујући преобраћењима, што је у супротности са општим трендом опадања у другим хришћанским деноминацијама.

Алексеј Д. Криндач, национални координатор америчког Бироа православних хришћанских цркава (U.S. Census of Orthodox Christian Churches), рекао је да је број верника који исповиједају и практикују православну вјеру у САД 2020. године био 675.000, што је пад са 816.000. Али, Криндач наводи да је око 13 одсто православних парохија "живнуло" од почетка 2020. мјерено не само бројем вјерника већ и другим параметрима, као што су долажење на црквене службе, финансијски прилози, укљученост у верско образовање и учешће у парохијским активностима изван богослужења.  Истакнута посебност ових парохија, наводи, јесте натпросјечни удио преобраћеника.

Неки кажу да није случајност што је пандемија, са својим друштвеним и економским поремећајима, привукла придошлице традиционалним учењима древне вјере и љепоти њеног богослужења, које се посебно очитују у поштовању икона.

Одолети времену

„Сви смо искусили свијет у којем се тло помјерило испод наших ногу“, каже свештеник Стивен Метјуз, из цркве у Блаф ситију, у Тенесију.

„Много људи… жуди за нечим што ће издржати искушења времена, без обзира шта се дешава у свету“, додаје он.

Многи од преобраћеника који су се придружили парохијама које су живнуле од почетка пандемије су млади самци, каже Криндач.

Кајл Ригс, двадесетшестогодишњи наредник америчке Националне гарде и некадашњи баптиста из Бол Граунда у Џорџији, који се придружио Православној Цркви 2021. године, наводи да су многи мушкарци једва дочекали искушење строгог црквеног режима молитви и поста. Од православних хришћана се традиционално очекује да ограниче унос хране и да се у различитим степенима уздржавају од појединих врста хране, укључујући месо па чак и рибу, током отприлике половине дана у години, иако уобичајено свештеници саветују новим преобраћеницима да се постепено прилагођавају овој дисциплини.

Криндач каже да су преобраћеници у православље склони конзервативнијим друштвеним и моралним ставовима, на пример, у односу према једнополним браковима и рукополагању жена, у поређењу са онима који су одрасли у овој цркви,

Свештеник Џонатан Иванов из њујоршке цркве у Ширлију, на Лонг Ајленду, каже да су многи преобраћеници напустили раније деноминације које су заузеле либерална гледишта о неким друштвеним питањима и придружили су се православној цркви као својеврсне избеглице, пошто су ту либерали и даље врло мала мањина.

Доктор Колет Холман, двадесетдеветогодишња љекарка и мајка из Кингспорта у Тенесију, која је некада долазила у Евангелистичку цркву, постала је православка недуго прије брака са другим православним преобраћеником 2020. године. Наводи да ју је један протестантски пријатељ питао како је могла да се придружи цркви у којој само мушкарци могу да буду свештеници; рекла је да јој то није представљало проблем.

"Православна црква поштује жене. Ми поштујемо мајку Божију више од других светаца", каже Холман.
Долазак људи без етничког православног наслијеђа понекад изазива напетост. Барнаба Паул, некадашњи пентакостални пастор који предводи парохију у Камингу, у Џорџији, сјеверно од Атланте, каже да поједини припадници заједнице грчко-америчког поријекла настоје да га уклоне јер није грчког порекла. Међутим, како истиче, успева да их надвлада.

Џенифер Мекденијел, двадесетдеветогодишња графичка дизајнерка и некадашња баптиста из Њујорка, која је прешла у православље 2017. године, каже да се осећа као страна када присуствује богослужењу литургије на грчком. С друге стране, у Ивановљевој парохији на Лонг Ајланду, где се литургија служи на енглеском, осећа се као свој на своме. У тој парохији половина вјерника су преобраћеници, премда је она једини вјерник афроамеричког поријекла.

Иванов, који је одрастао у православној породици македонског порекла, рекао је да су преобраћеници почели да „мијењају усмерење цркве од етничке, затворене заједнице према мисионарској, евангелистичкој заједници отвореној ка спољашњем свету“, што је нужан потез да би црква опстала у Сједињеним Државама.

Преобраћеници "доносе са собом не само ентузијазам, већ и много знања о томе одакле долазе. Те увиде могу да пренесу парохијама које послије настоје да допру до других људи и пренесу им вјеру", наводи Иванов за The Wall Street Journal.

Извор: Манастир Дуга Њива

АМЕРИКА