ИЗРАЕЛСКЕ СНАГЕ УПАЛЕ У КОМПЛЕКС ЏАМИЈЕ АЛ АКСЕ: Ево зашто је Храмовна гора једна од најспорнијих локација на свету

Као и многи делови Јерусалима, све три аврамовске религије - јудаизам, хришћанство и ислам - сматрају га светим простором. На њему се налазио јеврејски Храм који су срушили Римљани након неуспелог устанка, хришћани га поштују јер га је Исус често посећивао, а то је и место са кога муслимани верују да се пророк Мухамед уздигао на небо.

Израелске одбрамбене снаге су упале у комплекс око џамије Ал Акса у Јерусалиму, након што је Хамас гађао Тел Авив.

Подсетимо, Хамас је саопштио да је испалио више од 130 ракета на Тел Авив и поново је запретио Израелу да ће "потпуно уништити тај град уколико иједна зграда у Гази буде уништена".

Претходно је Израел погодио солитер од 13 спратова у Гази, а сумња се да су у том објекту штабове имали милитанти Хамаса.

Иначе, џамија Ал-Акса се сматра трећим најсветијим местом у исламу, а и Јевреји Храмовну гору поштују као своје најсветије место, где су стајала оба библијска храма. Коначан изглед добила је још у 11. веку.

С обзиром на међусобно супротстављена присвајања Јевреја и муслимана, сматра се једним од најспорнијих верских локалитета на свету. Под управом Израела се налази од 1967. године, а и Израел и Палестинска самоуправа тврде да над њом имају суверенитет, што је једно од главних тачака арапско-израелског сукоба. Муслиманско веће, познато као муслимански Вакуф, управља локалитетом. Израелска влада такође на њему спроводи контроверзну забрану молитве за не-муслиманске посетиоце.

Све је почело у 10. веку пре Христа када је краљ Давид освојио Јерусалим и у њега пренео престоницу Јудејског краљевства из оближњег Хеврона. Ту је почео да гради Први храм, који је завршио његов син краљ Соломон 957. године пре Христа.

Веровало се да у тој грађевини постоји Божије присуство у физичком свету, а његова централна просторија - у којој се налазио Заветни ковчег са Десет Божијих заповести - била је толико света да је у њу смео да уђе само првосвештеник и то само на Дан очишћења (Јом Кипур). Постао је још важнији када је Јосија у 7. веку пре Христа срушио све остале богомоље и одредио да је Храм једино прикладно месту за приношење жртава Богу.

На прелазу из 7. у 6. век Вавилонци су похарали Први храм, а десетак година касније је уништен. Јевреји ће потом после вавилонског ропства саградити Други храм на истом месту. 169. године цар Антиох IV Епифан је похарао Храмовну гору и уништио унутрашњост храма две године касније. Током наредних векова, смењивали су се освајачи, а сваки је на свој начин уништавао или обнављао храм. Неколико деценија после Христовог страдања, који је баш из овог храма и избацио трговце, Римљани ће га срушити. Педесетак година након тога, Јевреји су дигли нову побуну и на три године ослободили Јерусалим, али их је напослетку протерала римска војска.

Једини остатак Другог храма је Зид плача тј. Западни зид. Јевреји верују да ће једног дана бити саграђен Трећи храм.

Осим тога, битно је поменути и Златну куполу једну од најпрепознатљивијих грађевина, тј. џамија у муслиманском свету. На овом месту некада су се налазиле јеврејске и хришћанске светиње, а потом је подигнута џамија. Изградња куполе започета је 684. године, на месту старог јеврејског храма, а у њој се налази камен за који Јевреји верују да је Аврамов жртвеник за сина Исака.

Иначе, према одређеним тумачењима и пророчанствима, Антихрист би требало да се устоличи као јеврејски цар и месија у новом Соломоновом храму у Јерусалиму који би требало да се подигне не месту где је данас Ал Акса.

Већ данима трају сукоби у источном Јерусалиму и на Западној обали.

У том делу Јерусалима који је Израел својевремено анектирао већ више од недељу дана трају демонстрације и сукоби с припадницима израелских снага у кварту Шеик Џарах.

Спор у том кварту тиче се власништва над земљом на којој су изграђене куће четири палестинске породице којима прети деложација да би се тамо уселили јеврејски насељеници.

ИЗРАЕЛ СВЕТА ЗЕМЉА ЈЕРУСАЛИМ ПАЛЕСТИНА ИСЛАМ