АМЕРИЧКИ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР У ПОСЈЕТИ РАСКОЛНИЦИМА У УКРАЈИНИ

Амерички државни секретар Мајк Помпео предузима петодневно путовање у Украјину, Белорусију, Казахстан, Узбекистан и Кипар. У Кијеву ће посетити златокуполни манастир Светога Михаила, који је сада у расколничким рукама и где служи Епифаније Думенко. Овде ће водити разговоре са украјинским великодостојницима. Такође ће присуствовати свечаности полагања венца у овом манастиру за све оне које су погинули у Донбасу, а у наставку ће се састати са верским и грађанским и пословним људима како би размотрио питања људских права, климатских промена и реформи.

Чини се да Стејт Департмент јавно подржава шизматичку организацију у Украјини, премда поједини њени чланови нарушавају људска права и активно прогоне архијереје, свештенике и вернике канонске Украјинске Цркве којом руководи Његово Блаженство митрополит кијевски и све Украјине Онуфрије.

Секретар Помпео је позвао телефоном „митрополита“ Епифанија одмах после одржаног „сабора уједињења“  у децембру 2018. како би га уверио у америчку помоћ његовој Цркви. Државни секретар је такође упутио поруку поводом „историјске прилике“ кад је Православна Црква Украјине добила Томос о аутокефалности у јануару ове године, при чему су Помпео и Стејт Департмент издали касније и друге изјаве подршке.

Макарије Малетић, првојерарх једне расколничке црквене организације, пре „сабора уједињења“ неколико пута је јавно изјављивао да је патријарх Вартоломеј онако поступио у Украјини управо зато што је знао да га подржавају САД и друге моћне западне силе.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)

УКРАЈИНСКА ЦРКВА КИЈЕВ ЕПИФАНИЈЕ ДУМЕНКО АМЕРИКА СЈЕДИЊЕНЕ ДРЖАВЕ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР МАЈК ПОМПЕО