ЕТИОПИЈА: ЦРКВЕНА НОВА ГОДИНА ПОЧЕЛА ПАЉЕЊЕМ ЦРКАВА И ЕТНИЧКИМ СУКОБИМА

Етиопска Православна (долхакидонска) Црква прославила је етиопску Нову годину 14. септембра. Ове године празник је обележен уз нове изазове и искушења услед разних проблема, а нарочито због етничког екстремизма. Свака свештена скупштина и саборско заседање последње три године били су осенчени демонстрацијама и петицијама због напада на Цркву и етничких конфликта. Етиопљани из целе земље и дијаспоре пристизали су у Патријаршију да изразе своју подршку.

Наиме, само током једне године (од новембра 2018. до августа 2019) више од 15 цркава је спаљено, а многи хришћани су мученички окончали живот. Цркве су паљене на директну заповест старешина разних екстремистичких организација, а у неким местима и по наредби старешина племенских кланова.

Има показатеља  да неки државни службеници на регионалном нивоу бивају умешани у ову кризу, па, штавише, има гласина да то чине представници федералних власти.

У неким местима се захтева од хришћана да скину махитабе - крстић који сваки верник добија за време крштења да би се видело да је хришћанин, а забрањују им и се сваки други хришћански симбол. С друге стране, протестантским хришћанима се дозвољава да носе тинејџерске кошуље и Библију. Има случајева да се хришћани отпуштају с посла ако неће да пређу у другу вероисповест. Наводи се да протестанти воде кампању како православни хришћани не би учествовали у расправама по националним и друштвеним питањима и настоје да манипулишу медијима еда би оцрнили Православну Цркву као древну и заосталу националну установу.

Извор: ОСР (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)