ПЕШКЕ ДО ХИЛАНДАРА У СЛАВУ ПОГИНУЛИМ БОРЦИМА ВРС

Дејан Звиздало, који хода уз помоћ протеза, и Јеремић, који је у рату изгубио руку, заједно су пре две године бициклима ишли у Москву, а Јеремић досад четири пута до Хиландара.

Ходочасници током раније посете Светој гори (Фото Приватна архива)
Источно Сарајево – Једну од највећих православних светиња манастир Хиландар на грчкој Светој гори и ове године посетиће група ходочасника из Источног Сарајева, у којој ће бити ратни војни инвалиди, преживели учесници минулог рата и деца погинулих бораца. На поклоничко путовање, дуго 1.000 километара, кренуће  26. маја испред цркве Соколице на Равној Романији, православног храма на чијим унутрашњим зидовима су исписана имена око 4.000 бораца са подручја Сарајевско-романијске регије, погинулих у последњим ратним сукобима у БиХ.

Ратни војни инвалид и председник Удружења ампутираца Источно Сарајево Срђан Јеремић, који је у протеклим годинама ходочастио по многим православним светињама, за „Политику” каже да и ово поклоничко путовање, као и сва досадашња, организују у славу погинулим борцима Војске Републике Српске (ВРС), али и у знак захвалности свим њиховим преживелим саборцима који су се борили за стварање и очување Републике Српске.

„Биће нас укупно 16. Пут до Хиландара препешачиће нас осморо, а остали ће путовати бициклима. Проћи ћемо кроз Републику Српску, кроз Србију и Северну Македонију, а потом и кроз Грчку, све до Свете горе, где ћемо 11. јула присуствовати служби и прислужити свеће за све страдале српске борце. Планирамо да се следећег дана, на велики православни празник Петровдан, попнемо и на највиши врх Атос”, каже Јеремић и напомиње да ће до крајњег одредишта дневно прелазити око 30 километара.

Осим њега, у групи ходочасника биће, између осталих, Дејан Звиздало и Мирослав Павловић, који су као цивилне жртве рата остали без обе ноге, затим ратни војни инвалид Ђорђе Драгичевић, којем је ампутирана једна нога, те Александар Пајић, ратни војни инвалид, који се успешно бори са опаком болешћу, као последицом осиромашеног уранијума који су снаге НАТО-а посејале током бомбардовања Републике Српске. Раме уз раме с њима биће и ратни војни инвалид Игор Вукашиновић, о којем ће бринути демобилисани борац Војске РС Бојан Тегелтија, јер је он, након рањавања у главу, изгубио вид.

„Наравно да би се свако наше досадашње поклоничко путовање, укључујући и ово на које планирамо кренути 26. маја, завршавало на нивоу само лепе жеље да нисмо имали пуно разумевања и помоћ, како председника Републике Српске и њених институција, тако и добрих људи, не само из Источног Сарајева него и много шире, чак и из далеке Аустралије, од Срба који живе у тој земљи”, каже Јеремић и наглашава да је захвалан свима који су помагали и који ће им помоћи да обезбеде све што им је потребно за 40 дана, колико ће трајати њихово путовање до Хиландара.

Аутор: Душанка Станишић