ДВАДЕСЕТ ГОДИНА ОД СТРАДАЊА МИЛИЦЕ РАКИЋ

Милица Ракић, трогодишња девојчица која је постала симбол страдања деце у НАТО агресији.

Навршило се двадесет година од погибије трогодишње Милице Ракић, трогодишње девојчице која је постала симбол страдања деце у НАТО агресији. Мала Милица изгубила је живот приликом напада авијације НАТО-а на Батајницу.

Настрадала је у 17. априла 1999. године, око 21.45 часова. Погинула је у стану, у коме је живела са родитељима и нешто старијим братом, гелери су је усмртили у купатилу, на ноши. Рат је прекинуо њено детињство, заувек је одвојио од родитеља, брата, деце из вртића.

Српска православна црква је покренула иницијативу да се Милица канонизује. У манастиру Тврдош код Требиња осликана је фреска са њеним ликом.

(Фото Р. Крстинић)

У Ташмајданском парку у Београду налази се споменик посвећен деци убијеној током НАТО агресије, а на њему се налази скулптура Милице Ракић.

У Батајници, на игралишту које носи њено име, подигнута је спомен чесма посвећена Милици. На њој су уклесани стихови недавно преминулог песника Добрице Ерића, који је, иначе, погинулој девојчици посветио још шест песама:

„Чико, ја тебе гледам с неба| И видим те на црној птици| Ја сам онај мамин цвет-беба| који си убрао у Батајници.| И да ти кажем само још ово| Па иди и заборави ме| Мама ће да ме роди поново| И даће ми још лепше име.”

Извор: Политика