Јеромонах Доситеј Хиландарац : Говорити ријечи добре (видео)

БИЈЕЉИНА, 7. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Ријеч је светиња и веома је важно шта човјек говори, треба говорити ријечи добре, а не зле, поручио је сабрат манастира Хиландар јеромонах Доситеј Хиландарац на вечерашњем предавању у Бијељини, којим је започео Божићни циклус предавања у организацији Мисијског фонда Епархије зворничко-тузланске.
"Људи данас заборављају на ношење крста, њихов конформизам и жеља за угодношћу слаби дух хришћана, што има одраза и на само монаштво које излази из народа", оцијенио је јеромонах Доситеј на предавању о теми "Монашком стазом ка Царству небеском", којем је, међу многобројном публиком, присуствовао и Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије.
Јеромонах Доситеј је, обраћајући се окупљенима у Епархијском културном центру, навео да је везивање човјека за материјалне ствари једна од највећих препрека у стицању савршене љубави.
Он је истакао да су монаси живи свједоци вјере који су се одлучили за жртву која је знак љубави, да би се што више приближили Богу.
Сабрат манастира Хиландар је личним примјером свједочио о тешкоћама и љепотама монашког живота и појаснио монашке завјете послушности, нестицања или сиромаштва и безбрачности.
Јеромонах Доситеј је рекао да људи морају бити отворени да чују ријеч Божију, јер није довољан само предавач, већ и слушаоци да чују.
Он је закључио да предавања попут вечерашњег и служе томе да људи продубе знања и да њихова вјера не буде само на нивоу обичаја.
Божићни циклус предавања наставља се наредне недјеље о теми "Тајна школе" о којој ће говорити дјечији психијатар Светомир Бојанин.