Мисија Цркве

Мисионарско служење је апостолско служење, испуњење заповести Спаситеља о проповедању Јеванђеља сваком створењу. Господ је заповедио Својим ученицима да уче све народе без изузетка (Мт. 28:19), како је рекао: „бићете Ми сведоци све до краја земље“ (Дела ап. 1:8). То што је Господ оставио Својим ученицима тиче се свакога од нас. Оно што пре свега треба да схватимо да су ове речи из Јеванђеља, из Светог Писма, написане управо зато што смо дужни да их испуњавамо – и то сваки православни хришћанин, не само човек коме је то занимљиво, или ко осећа призвање за мисију у својој души. Сваки хришћанин треба да се замисли над тиме – како испуњава заповести Божије, како између осталих заповести испуњава и заповест о проповеди Јеванђеља људима који не знају Христово учење.

Овде је важно разумети темељ мисије, зашто је ово дело узвишено и свето? Зашто га Свети Оци толико хвале? Зато што мисија представља продужење самог Спаситељевог дела, ради кога се Он и оваплотио – дела спасења рода људског. Ако мисионар искрено служи Богу, на начин на који је дужан да то ради, тада и Сам Спаситељ кроз њега наставља дело ради кога се и догодило богооваплоћење.

Свети Инокентије каже: „Имај увек скромно и смирено расположење, не обећавај себи самопоуздано необичне и сигурне успехе у твом служењу. Таква обећања потичу од гордости, а гордом се не даје благодат. Сваки пут када се прихваташ овог дела успокој себе и буди потпуно присебан иначе нећеш моћи да кажеш ни оно што знаш сигурно и поуздано.“
Ово је такође врло важан моменат, који не памте увек људи који улазе у разговоре о вери и почињу исувише оштро да говоре. Преподобни авва Доротеј је говорио да ниједна реч изговорена по страсти није угодна Богу, колико год то биле интелигентне, побожне речи. Ако док говоримо са неким осећамо у души гордост или преузношење, раздраженост и са тим не можемо да се изборимо, потребно је да прекинемо разговор, јер неће бити угодан Богу. Говорити се може говорити само у скромном, спокојном, смиреном расположењу духа као што говори свети Инокентије Московски.

Свети Инокентије даље поучава: „Памти увек да ако проповедник не буде у себи имао љубави како према свом делу, тако и према људима којима проповеда то и најлепше и најречитије изложење учења може остати без икакве користи, јер једино љубав изграђује. Зато се труди да у себи имаш дух свете љубави“.

Предање

Војно душебрижништво