Поповљанска

Парох:
Срђан Радмановић, јереј

О парохији

Село Попови једно је од најстаријих насеља у Семберији. Старо сеоско гробље у Поповима чува споменике који пружају свједочанство о томе да су у Поповима одвајкада били настањени православни хришћани, односно православни Срби.

Српска православна парохија Поповљанска у Поповима формирана је 1993. године. До тада су парохију опслуживали свештеници бијељинских парохија.

Парохију чине села Попови и Дијелови.

Парохијски храм

Храм Васкрсења Христовог у Поповима

Ријеч је о петокуполном византијском храму, димензија 17x11 метара. Изградња је почела 1991. године. Пројекат су урадили Драгица и Љубиша Тешић из Тузле. Звоник висине 39 метара је одвојен од храма и на њему се налазе четири велика звона.

Након завршене градње храм је освештао 18. јула 1998. године епископ зворничко-тузлански г. Василије  уз саслужење шесторице епископа:  шабачко-ваљевског г. Лаврентија, сремског г. Василија, бањалучког г. Јефрема,  канадског г. Георгија, далматинског г. Лонгина и  британско-скандинавског г. Доситеја.

Дрвени иконостас израђен је у Америци. Сестре манастира Градац код Рашке живописале су иконе на иконостасу. У току су завршни радови живописа  у храму. Храм живопишу фрескописци  Синиша Будимир и Бранислав Шавија из Бијељине.

Парохијски храм био је поплављен 15. маја 2014. године и тада је на њему причињена велика материјална штета. Након повлачења воде започела је санација храма и уједно обнова кровног покривача на храму која је још у току.

Ктитори храма су Слободан и Мира Павловић из Чикага, иначе родом из Попова. Управо су господин и госпођа Павловић 90-тих годна прошлога вијека покренули иницијативу за градњу овог светог храма.

Матичне књиге

Матичне књиге ове парохије вођене су од 1897. до 1946. године. Нове матичне књиге воде се од 1993. године.