Касарна „Војвода Степа Степановић“ - БИЈЕЉИНА

протојереј Васо Поповић
Касарна „Војвода Степа Степановић“
ул. Српске добровољачке гарде бб, 76300 Бијељина
моб: + 387 65 781 708;
тел: + 387 55 230-900 (централа);
СПОМЕН-ХРАМ СВЕТОГ МУЧЕНИКА КНЕЗА ЛАЗАРА И СВИХ СВЕТИХ МУЧЕНИКА СРПСКИХ

• ПОНЕДЈЕЉАК, Јутарња молитва, 09.00 часова
  • УТОРАК, Јутарња молитва, 09.00 часова
  • СРИЈЕДА, Мали помен за покојне, 09.00 часова
  • ЧЕТВРТАК, Јутарња молитва, 09.00 часова
  • ПЕТАК, Мало освећење воде, 09.00 часова
  • НЕДЈЕЉА, Света Литургија, 09.00 часова

Спомен-храм  Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских, у Касарни „Војвода Степа Степановић“ у Бијељини, први је подигнути војни спомен-храм (војна црква) у Републици Српској.

Генерал-мајор Новица Симић, командант Источно- босанског корпуса Војске Републике Српске, почео је 1994. године преуређење једног већ постојећег објекта бијељинске касарне у православни спомен- храм. Храм је саграђен трудом војника и официра Војске Републике Српске и освештао га је 25. јуна 1995. године епископ зворничко-тузлански г.  Василије. Кум спомен-храма био је генерал-потпуковник Милан Гверо, помоћник команданта Главног штаба ВРС за морал, религијска и правна питања.

Почетком 2010. године почела је генерална обнова спомен-храма Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских у Бијељини. Нови дуборезни  иконостас од храстовине израдили су 2012. године Јеремија Николић из Љељенче, по занимању столар, и Момчило Вуковић из Патковаче, по занимању дрворезбар. У току 2012. године Милена Н. Николић из Сувог Поља код Бијељине, Свјетлана Ђ. Букарац из Зворника и Јелена В. Поповић из Бијељине - иконописци Школе иконописа „Одигитрија“, насликале су иконе у византијском стилу за иконостас.

Након завршене обнове спомен-храма храм је освештао 30. септембра 2014. године епископ зворничко-тузлански г. Хризостом.

Димензије овог спомен-храма су 14х7,40 метара. Храм је саграђен од пуне цигле као једнобродна црква без купола, са једним звоником и једним звоном.

Дана 28. јуна 2020. Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије освјештао је параклис св. деспота Стефана Лазаревића при храму.

Спомен-храм  Светог  мученика  кнеза  Лазара и свих светих мученика српских у Бијељини чува успомену и молитвено сјећање на све ратне добровољце Семберије, Мајевице и Подриња у ослободилачким ратовима од 1912. до 1918. годи- не; на учеснике антифашистичке борбе у Другом свјетском рату; на борце у Одбрамбено-отаџбин- ском рату (1992-1995), као и на све погинуле војнике, полицајце, ватрогасце и војне љекаре који су пострадали на дужности.